• DOLAR
  6,6112
  %-1,36
 • EURO
  7,2310
  %-1,73
 • ALTIN
  342,15
  %-0,22
 • BIST
  8,2374
  %-0,71
Yumurtlama Dönemi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Yumurtlama Dönemi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Yumurtlama dönemi diğer adıyla Ovulasyon dönemi kadınları ilgilendiren bir durumdur. Yumurtlama dönemi nedir? Yumurtlama döneminin önemi nedir? Yumurtlama dönemi hesaplaması nasıl yapılır? Ne zaman hamile kalabilirim, en uygun hamilelik zamanları ne zaman? gibi soruların cevaplarına aşağıdan ulaşabileceksiniz.

Yumurtlama Dönemi Nedir?
Hamile kalmak isteyen, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin en çok merak ettikleri konudur yumurtlama dönemi. Bu döneme göre kadınların hamilelik süreci şekillenecektir.
Tıbbi terim olarak Ovulasyon olarak ifade edilen yumurtlama dönemi kadınlarda yumurtalık da döllenmeyi bekleyen olgunlaşmış yumurtaların serbest kalması olarak tabir edilmektedir.
Yumurtlama dönemi daha çok hamilelik açısından oldukça önem arz etmektedir. Çocuk planlaması yapan aileler için yumurtlama dönemi çok önemlidir. Yumurtlama dönemi hamile kalmak için en müsait dönemdir. Yumurtlama döneminde kadın yumurtaları döllenmek için en müsait zamanı yaşamaktadırlar. Bu nedenle cinsel birlikteliğin bu tarihte olması hamile kalma şansını artıracaktır.
Bunun için eşler çocuk planlaması yaparken bu tarihleri planlayarak birlikte olmalıdırlar ve birçok eş de bu tarihleri önemseyerek çocuk sahibi olmak için hesaplamalar yapmaktadırlar. Tıbben diğer önemli bir durum ise sürekli cinsel ilişkiye girilmesi erkeklerde sperm kalitesini düşürdüğü için kadınların yumurtlama dönemi hesaplanarak cinsel birleşmenin olması çok daha fazla faydalı olacaktır.

Ovulasyon Dönemi Hesaplaması Nasıl Yapılır?
Yumurtlama dönemi diğer adıyla ovulasyon dönemi hesaplamayı en doğru şekilde yapabilmek için adet döneminin doğru bilinmesi gerekmektedir. Kadınlarda adet düzeni kanamanın kaç günde bir gerçekleştiğidir. Yani ilk adet kanamasından kaç gün sonra ikinci kanama meydana geliyor ve a iki adet arasında ki süre her zaman aynı mı? Kısacası adet durumunuz düzenli midir düzensiz mi?
Yumurtlama dönemi hesaplamak için adet döneminin düzenli olup olmadığı oldukça önemlidir. Yumurtlama dönemi sonraki adet döneminden 14 gün önce başlamaktadır. Örnek verecek olursak kişinin yumurtlama döneminin başladığı tarihten tam 14 gün sonra adet kanaması başlamaktadır.

Ovulasyon döneminin hesabı yapılırken düzenli adet geçirenler ile düzensiz adet geçirenlerin durumu farklı olduğu için ayrı ayrı değerlendirilecektir. Bunun yanı sıra adet her kadında iki adet arasında ki süre sabit olmayabilmektedir. Bu hususlara aşağıda ayrı ayrı değineceğiz.

Yumurtlama Döneminde Ne Zaman Hamile Kalınır?
Hamile kalmak için yukarıda anlattığımız yumurtlama dönemini takip ederek cinsel birlikteliğinizi ona göre belirleyerek hamile kalma olasılığınızı yükseltebilirsiniz. Ayarladığınız dönemde hamile kalmayı kesinlikle istiyorsanız cinsel birleşmeyi bu tarihlerden 2 yada 3 gün önce başlayarak yapınız çünkü yumurtlama döneminin ilk haftası hamilelik için en uygun zamandır.
Yukarıda da belirttiğimiz gibi her gün cinsel birleşme erkeğin sperm kalitesini düşüreceği için hamilelik olasılığını oldukça azaltacaktır bu nedenle bir düzen içerisinde cinsel birleşme tavsiye edilmektedir.

Yumurtlama Dönemine Göre Korunma Nasıl Olur?
Kadınlar için korunma yöntemlerinin başında gelen hap kullanımı kadınların hormonlarında bozulma meydana getirdiği gerekçesi ile çok fazla tavsiye edilmediği için farklı korunma yöntemleri de aranmaktadır. Bu nedenle yumurtlama dönemine göre korunmanın doğru olup olmadığı da çokça sorulan sorulardandır.
Yumurtlama dönemlerinde yapılan cinsel ilişki sonrasında hamile kalınacağını düşüncesi yanlıştır. Ovulasyon dönemi (yumurtlama dönemi) dışındaki diğer zamanlarda da yapılan cinsel birleşmelerde hamile kalınabilir.

Bu nedenle hamilelik durumu istemeyen çiftlerin korunmak için farklı yöntemler denemeleri en ideal olanıdır. Eğer ki hamilelik düşünülüyorsa zaten korunmaya da ihtiyaç bulunmamaktadır.

Sizde aşağıdaki hesaplama aracındaki gerekli alanları doldurarak yumurtlama döneminizi hesaplayabilirsiniz. Hesaplama aracındaki en önemli nokta adet düzeninizdir ona göre hesaplama yapmanız doğru sonuçlar verecektir.

[GENCSaglik form=”YumurtlamaDonemiHesaplama” renk=”Pembe”]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?