• DOLAR
  6,7365
  %0,03
 • EURO
  7,2999
  %0,18
 • ALTIN
  350,76
  %0,11
 • BIST
  8,2615
  %-0,06
Yumurta Donasyonu Nedir?

Yumurta Donasyonu Nedir?

Gebelik ve bebek sahibi olmak her kadın ve hatta her aile için dünyanın en güzel şeyidir. Ancak kimi zaman bu süreçte çeşitli zorluklar ve engeller ile karşı karşıya kalınması söz konusu olabiliyor. Bunlardan birisi de yumurta gelişimi olmaması ve genetik sorunlardır. Ancak günümüz modern tıp biliminde yapılan araştırmalar ve çalışmalar kadınların bu konuda yaşadıkları sorunlara etkin çözümler sağlıyor. Bunlardan birisi de yumurta donasyonu isimli uygulamadır. Toplumda çok fazla bilinmiyor olsa da pek çok kadının hamile kalabilmesinde yardımcı olması nedeniyle yumurta donasyonu nedir sorusunun yanıtı merak edilebiliyor. Bu uygulama temel olarak farklı sebeplere bağlı olarak yumurta gelişimi olmayan ve genetik sorunları olan kadınların, gebe kalma olasılığının arttırılmasına yardımcı olan bir tekniktir.

Yumurta Donasyonu Ne İşe Yarar?

Son dönemlerde bu tip problemler ile karşı karşıya kalan kadınlar için uygulanan yumurta donasyonu nedir sorusunun yanıtı temel olarak kadın veya baba ile aynı kan grubu ve fiziksel özellikleri benzerlik taşıyan genç ve sağlıklı bir bayandan yumurta nakli yapılmasıdır. Söz konusu uygulama sürecinde de sorunu yaşayan bayanın rahminde de çeşitli ilaçlar ile gebelik ortamının oluşturulması için çalışmalar gerçekleştirilmektedir.

Süreç kapsamında donörden alınan yumurtalar, alıcı olan bayanın eşinden alınan spermler ile döllenme işlemine tabii tutulur. Bu işlem kapsamında üç ile beş gün içerisinde söz konusu döllenmiş yumurtaların transferi alıcı kadına gerçekleştirilir. Günümüzde bu tip uygulamalara istinaden yapılacak donör seçimleri oldukça büyük bir titizlik içerisinde gerçekleştirilmektedir. Bu şekilde hem etkili sonuç alınması hem de her açıdan herhangi bir komplikasyona yol açılmasının önüne geçilmektedir. Yumurta donasyonu nedir sorusunun yanıtını oluşturan bu faktörlerin yanı sıra donörler genç ve sağlıklı kadın bireylerden oluşmaktadır. Bunun içinde dünyanın her yerinde 20 yaş ile 27 yaş aralığında olan kadınlarda yumurta nakli sağlanmaktadır. Bu nakil alınacak kadınlar için kapsamlı sağlık tarama testleri uygulanır. Böylelikle hem gebelikte hem de sonrasında anne ve bebeği açısından risk teşkil edebilecek bir sağlık sorununun ortaya çıkmasının önüne geçilebilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?