• DOLAR
  5,8109
  %0,42
 • EURO
  6,4313
  %0,46
 • ALTIN
  273,02
  %0,46
 • BIST
  7,6459
  %0,53
Vadi Humması Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Vadi Humması Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Akciğer üzerinden vücutta enfekte olan bir mantar türü vadi humması nedir sorusunun yanıtını oluşturur. Vadi humması temel olarak “soğuk algınlığı” ya da “gribal enfeksiyon” gibi etkilerini gösterir. Aynı zamanda da bu rahatsızlık, pek çok kişide herhangi bir tıbbi müdahale gerektirmeden kendiliğinden tedavi olabilmektedir. Ancak kişinin bağışıklık sistemi direncinin zayıf olması durumunda daha şiddetli etki gösterir ve kişi için hayati risk dahi teşkil edebilir. Çok nadir olarak bağışıklık sistemi güçlü olsa da bazı kişilerde yine hayati risk teşkil edebilecek etki oluşturabilmesi de mümkündür.

Vadi humması, günümüzde dünyanın farklı yerlerinde farklı şekillerde de isimlendirilebiliyor. Özellikle “San Joaquin vadi humması”, “koksidioidomikoz” ve “çöl romatizması” şeklinde de biliniyor. Vadi humması nedir ve yayılır mı sorusuna ise uzmanlar söz konusu rahatsızlığa neden olan mantarın etkisinin akciğerden diğer organlarına da yayılım gerçekleştirebileceği yanıtını veriyor. Özellikle hayati risk teşkil eden rahatsızlıkları bulunan kişilerde daha sık şekilde görülür. Çünkü söz konusu sağlık durumlarında tedavi sürecine bağlı olarak kullanılan bir takım ilaçlar vücutta bağışıklık direncinin düşmesine/zayıflamasına yol açabiliyor. Bu durumda vadi humması açısından önemli bir ortam oluşturur. Özellikle AIDS hastaları bu konuda fazlasıyla etkilendiği gibi gebe olan bayanlarında vücutlarındaki bağışıklık dengesizliği de önemli düzeyde zemin oluşturmaktadır.

Vadi Humması Nasıl Tedavi Edilir?

Dünya genelinde özellikle Afro Amerikalılar, Meksikalılar, Filipinliler, Kızılderililer ve ABD’liler vadi humması konusunda en yüksek risk grubunda bulunan toplumlardır. Vadi humması genel olarak kendiliğinden geçiyor olsa da bazı vakalarda tedavi gerektirdiğinden vadi humması nasıl tedavi edilir sorusu gündeme gelebiliyor. İleri seviyede etkileri bulunan ve risk taşıyan gruplarda uygulanan vadi humması tedavisi temel olarak “mantar önleyici” nitelikli ilaçlardan oluşur. Özellikle yayılım etki riski çok yüksek olan hastalarda, semptomları görülmese dahi bu tip ilaçlarla tedavi uygulanır. Tedavi süreci içerisinde gelişim durumuna ilişkin olarak sıkı takip için muhakkak birkaç aylık periyotlarda “göğüs röntgeni” veya “kan testi” gibi açık veriler sağlayacak tahlil ve testlerin yaptırılması gerekir. Günümüzde geliştirilmiş olan herhangi bir vadi hummasına karşı koruyucu önlem ve ürün bulunmadığından, tek korunma yolu yoğun görülen ve risk taşıyan bölgelerden uzak durulmasıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?