• DOLAR
  6,0855
  %0,02
 • EURO
  6,5786
  %0,01
 • ALTIN
  315,36
  %-0,05
 • BIST
  7,8666
  %0,04
Uyku Kalitesini Artırabileceğiniz Basit Yöntemler

Uyku Kalitesini Artırabileceğiniz Basit Yöntemler

Uyku, insan vücudunun en temel ihtiyaçlarından birisidir. Ancak özellikle teknolojinin gelişimi, yoğun tempodaki yaşam koşturmacası gibi faktörler insanların, uykuya verdikleri önemi düşürüyor. Kötü ve dengesiz uyku alışkanlıkları aslında düşünüldüğünden çok daha fazla olumsuz bir etki oluşturuyor. Yaşam kalitesini önemli oranda düşüren düzensiz ve kötü uyku aynı zamanda da pek çok sağlık sorununa da zemin hazırlıyor. Özellikle de kalitesiz uykuyla kanser riski artar ve erken yaşlanma çok daha yüksek oranda görülür. Uyku kalitesindeki sorunlarda yaşanan tüm bu olumsuz durumlara karşı iyi ve sağlıklı bir uyku düzeniyle çözüm oluşturulabilir. Ancak uyku kalitesini arttırabileceğiniz basit yöntemler ile dinç, sağlıklı ve dinamik bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Tamamen Karanlık ve Sessiz Odada Uyuyun

Uyku kalitesini arttırabileceğiniz basit yöntemler arasında ilk sırada elbette ki karanlık bir ortam geliyor. Uyuduğunuz odanın mutlaka hiçbir ışık kaynağı içermemesi en temel noktayı oluşturur. Çünkü uyuduğunuz odadaki en ufak bir ışık kaynağı bile pineal bezden melatonin ve seratonin üretiminde dengesizliğe yol açar. Bu yüzden mutlaka uyuduğunuz odanın karanlık olmasına dikkat edin.

Odanın karanlık olmasının haricinde odada hiç ses olmaması da en önemli maddelerden birisidir. Özellikle günümüzde uyuduğumuz odalarda çok fazla teknolojik cihaza yer veriyoruz ve bu da uyku kalitesini olumsuz açıdan etkiliyor. Bilgisayarı açık bırakmanız, vantilatör veya klima çalıştırmanız gibi pek çok ses kaynağı uykuya dalışınızı zorlaştıracağı gibi uyku sırasında bilinçaltınızın fazlasıyla yorulmasına neden olacaktır. Çünkü siz her ne kadar uyku sırasında bu sesleri duymuyor ve rahatsız olmuyor olsanız da geri planda vücudunuzun fonksiyonları çalışmaya devam eder ve bu sesleri alarak, geri planda rahatsızlığa neden olur.

Uykunuz Geldiğinde Uyuyun

Uzmanlar saat 10.00 ile 08.00 saatleri arasında yani gerçek gece saatlerinde uyumaya özen gösterilmesi gerektiği konusunda uyarıyor. Çünkü bu saatler vücudun otomatik uyku saatleridir. Bu saatler dışındaki uykunuz kalitesiz ve verimsiz olacaktır. Ayrıca uykunuzun geldiği anda mümkünse uyumanız tavsiye ediliyor. Bu şekilde uyuduğunuz 1-2 saat bile öylesine bir vakitte 10-15 saat uyumanıza bedeldir. Bu yüzden uyku kalitesini arttırabileceğiniz basit yöntemler arıyorsanız bunları dikkate almalısınız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?