Çarşamba , Eylül 18 2019
Ana Sayfa / Hamilelik / Tüp Bebek Hesaplaması Nasıl Yapılır?
tup-bebek-hesaplama

Tüp Bebek Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Normal yollarla hamile kalan kişilerin doğum yapacağı tarih hesaplanırken görülen son adet günü baz alınır. Ancak tüp bebek hesaplama noktasında başlangıç noktasında bir takım değişiklikler hakimdir. Bu yazımızda tüp bebek yöntemi ile hamile kalanların nasıl hesaplama yapacağını izah etmeye çalışacağız.

Tüp Bebek Hesaplama Nedir, Nasıl Yapılır?

Embriyo Transferi: Bilindiği gibi tüp bebek uygulamalarında IVF ve ICSI ya da mikroenjeksiyon adı verilen farklı yöntemler söz konusu olabilir. Gebelik hesaplama konusunda ise tercih edilen yöntem hangisi olursa olsun başlangıç noktası aynı tarih kabul edilir. Bu da embriyonun transfer olduğu gündür.

• Emriyo transferinin yapıldığı gün itibariyle gebeliğin iki haftasının dolduğu kabul edilerek hesaplama yapılır.

• Tedavi sürecinde hastalar çeşitli ilaçlar kullandığı için hesaplanan tarihte ufak yanılgıların olması doğaldır.

Neden İki Haftalık Kabul Ediliyor: Gebelik hesaplamalarında tüp bebek yöntemiyle hamile kalanların aklına takılan sorulardan biri de embriyo transferi tarihinde henüz ceninin gelişmemiş olmasına rağmen neden iki haftalık kabul edildiğidir. Bunun nedeni ise normal gebelikle paralel olarak kolay takip etme kolaylığı vermesidir. Normal gebeliklerde son adet görme tarihi gebeliğin başlangıcı kabul edildiği için ortalama iki haftalık bir gelime süresi tüp bebek uygulamasındaki hesaplamaya ilave edilir.

Blastokist Transferi: Tüp bebek yöntemiyle hamile kalan kişilerde eğer blastokist transferi gerçekleşmişse hesaplamada küçük bir fark oluşur. Bunun nedeni ise uygulamanın 5. gün yapılmasıdır.
Blastokist transferi yapılan gebeler, başlangıç için referanslarını bu işlem olarak alabilirler. Yalnızca embriyo transferi ile gerçekleşen tüp bebek hesaplama işlemine göre normal süreye 2-3 gün daha eklenebilir.

Ultrason Hesabının Farklı Çıkması
Hem normal hem de tüp bebek ile oluşan gebeliklerde doktor kontrolünde yapılan hesaplamalarla ultrason görüntüsünün raporundaki tarihte farklılıklar meydana gelebilir. Bu durum çoğu zaman endişe edilecek kadar aykırılık içermez.

Ultrason ve kişisel hesap arasındaki gebelik tarihinde bir haftaya kadar saplamaların olması olağan karşılanmalıdır. Eğer daha farklı bir durum varsa doktorunuzla görüşerek konuya açıklık getirebilirsiniz. Tüp bebek hesaplama konularında doktorlar genellikle her iki veriyi de göz önünde bulundurarak net bir tarih açıklarlar.


Hakkında Çin Takvimi

Bebek cinsiyeti belirleme, hamilelik hesaplama, tüp bebek hesaplama gibi kadınları ilgilendiren hesaplama araçlarını tek sitede toplayan web sitesi...

İlginizi Çekebilir!

dogum-fiyat

2019 Normal Doğum Fiyatları

Anne baba adaylarının yaptıkları planlama içerisinde en çok merak edilen alanlardan biri doğum giderleridir. Sağlıklı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.