Çarşamba , Eylül 18 2019
Ana Sayfa / Sağlık / Tırnak Batması Tedavisi

Tırnak Batması Tedavisi

Herkeste görülebilecek sorunlardan birisi olan tırnak batması sorunu, el ve ayak tırnaklarında görülebilmektedir. El veya ayak tırnağının keskin kısmının son kısmındaki veya yan kısmındaki deriye doğru “gömülmesi” durumu olarak tanımlanmaktadır. Son derece yüksek şiddette ağrı ve acı şikayetleri ortaya çıkartması nedeni ile de tırnak batması tedavisi en hızlı şekilde sağlanmalıdır. Bu semptomlarının yanı sıra oluşturabildiği iltihaplanma çok daha ciddi sonuçların ortaya çıkmasına neden olabilir. İltihaplanmış bir tırnak batması ise gerekli olan tedavilerin sağlanmaması durumunda çok ileri seviyeye ulaşarak, cerrahi operasyon gerekliliği bile oluşturabilmektedir.

Bu gibi etkilerin yanı sıra tırnaklarda uzama oluşturan “tırnak yatağı” çeşitli sebeplere bağlı olarak bozulma yaşaması halinde tırnağın uzayarak ilerlemesi fonksiyonunda da sorunlar ortaya çıkabilir. Böyle bir durumun meydana gelmesi ise tırnak yuvasında zarar oluşturur ki bunun sonucunda da enfeksiyon riskinin ortaya çıkması söz konusu olur. Bu yüzden tırnak batması tedavisi mutlaka gerekli olan önem gösterilerek, en hızlı şekilde sağlanmalıdır. Aksi halde çok daha ciddi durumlar ile karşı karşıya kalınması riski ortaya çıkar. Böyle bir durum ile karşılaşılmaması için tedavi sürecine bağlı kalınması gerekir.

Tırnak Batması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde tırnak batması sorunlarına yönelik olarak uygulanan tırnak batması tedavisi temel olarak “3TO tel” tekniği şeklindedir. Yaygın olarak ayak sağlığı bakım merkezlerinde uygulanan bu tedavi tekniğinde oldukça yüksek başarı oranları elde ediliyor. Bu tedavi yöntemi kapsamında tırnak yatağında bozulma meydana gelen ve yan kısımlarında ete gömülmüş olan tırnaklar için özel titanyum teller ile askılama gerçekleştirilir. Daha sonra  orta kısmından sıkıştırılarak yukarı kaldırılır. Bu noktada askıda olan tırnaktaki büyüme durumu devamlı olarak kontrol altında tutulur ve düzenli periyotlar halinde tel için değişim işlemleri gerçekleştirilir. Çok ileri seviyeye ulaşmış olan tırnak batması şikayetlerine yönelik olarak ise cerrahi operasyon gerçekleştirilmesi söz konusu olur. Genellikle lokal anestezi işle uygulanan operasyonda tırnak üst kısmında yer alan dokuda temizleme gerçekleştirilir. Ardından da tırnak batmasının yeniden ortaya çıkma riskini engellemek amaçlı kimyasal ilaç vasıtası ile bazı hücrelerin bölge içerisinde yok edilmesi sağlanır.

Hakkında Çin Takvimi

Bebek cinsiyeti belirleme, hamilelik hesaplama, tüp bebek hesaplama gibi kadınları ilgilendiren hesaplama araçlarını tek sitede toplayan web sitesi...

İlginizi Çekebilir!

alzheimer

Alzheimer Nedir Erken Teşhis İçin Uygulanan Yöntemler

İleri yaşlardaki kişilerde riski çok yüksek olan ve toplumda yüksek oranda görülen Alzheimer rahatsızlığı, temel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.