• DOLAR
  5,8147
  %0,44
 • EURO
  6,4658
  %0,25
 • ALTIN
  276,07
  %0,90
 • BIST
  7,7627
  %1,70
Televizyon Çocuklar İçin Zararlı Mıdır?

Televizyon Çocuklar İçin Zararlı Mıdır?

Teknoloji dünyasına gözlerini açan çocuklar, çok küçük yaşlardan itibaren bilgisayar, televizyon ve mobil cihazlarla etkileşim halinde oluyor. Günün önemli bir kısmında tek başına televizyon başında vakit geçiren çocuklar, televizyonun ne kadar denetlendiği tartışılır olan içerikleri içerisinde kişisel gelişimi açısından pek çok darbe alıyor. Özellikle ebeveynler gündelik işleri dolayısıyla televizyonu açarak, çocuklarını karşısına oturtuyor. Bu şekilde çocuğunu televizyonla oyalarken, kendisi günlük işleriyle uğraşabiliyor. Ancak çocuk gelişimi açısından bu yaklaşım son derece hatalıdır. Modern dünyada ebeveynler, televizyonun çocuklara zararları konusunda yeterli bilgi ve tecrübeye sahip değil.

 Çocukların Televizyon Başında Geçirdiği Süre Öğrenmesini Etkiler Mi?

Çocukların televizyon başında vakit geçirmesi kimisine göre çok zararlı, kimisine göre çok da zararı olmayan bir durumdur. Ancak uzmanlar televizyonun çocuklara zararları konusunda ebeveynleri uyarıyor. Bu noktada önemli nokta ise denetimsiz, uzun süreli ve uygun olmayan içeriklerden oluşuyor. Özellikle de çocukların tek başına çok uzun saatler, ne izlediği bilinmeden geçirdiği vakitler çocuklar için zararlıdır. Aslında televizyonun çocuklara zararları bu aşamada ortaya çıkmaktadır. Yani çocukların televizyonu nasıl izledikleri zararları noktasında çok büyük bir etki oluşturmaktadır.

Bazı uzmanlara göre çocuklar ebeveynleri başında dururken, eğitici nitelikli içerikleri izlemesi ve tabii ki sağlıklı bir televizyon izleme pozisyonu ve mesafesinde bulunduğu sürece, zarar oluşturmaz. Hatta kimi noktada fayda sağlayabilir. Ancak burada da çocukların televizyonu ne kadar izlediğidir. Yani sadece televizyon başında geçirilen vakitler, çocuklar açısından hiçte iyi değildir. Çünkü çocukların bireysel veya arkadaşları ile oynayacağı gerçek oyunlar, arkadaşları ile etkileşimleri dünyaya keşfetmeleri ve kişisel gelişimlerini tamamlayabilmeleri açısından çok önemlidir. Bu şekilde görüşlerin aksine çocukların asla ama asla televizyon izlememesi gerektiğini belirten uzmanlar ise çok daha fazladır. Bu nedenle de günümüzde artıları ve eksileri ile çocukların televizyonla ilişkileri uzmanlar kademesinde daha uzun yıllar televizyon çocuklar için zararlı mıdır başlığında altında çokça tartışılmaya devam edecek gibi görünüyor. Ebeveynlerin bu süreçte mutlaka çocuklarının gelişimi noktasında teknolojiyle ilişkisinin belirli sınır ve kıstaslar içerisinde olmasına dikkat etmesi önem taşıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?