• DOLAR
  5,8890
  %0,55
 • EURO
  6,5329
  %0,05
 • ALTIN
  294,89
  %0,79
 • BIST
  7,6666
  %0,02
Suda Doğum Nedir?

Suda Doğum Nedir?

Son yıllarda çok sık şekilde gündeme gelen doğum tekniklerinden birisi olan su doğum yöntemi oldukça popüler hale geldi. Dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’ de de özellikle hamile bayanlar tarafından son derece yoğun şekilde tercih edilen bir doğum tekniğidir. Son dönemlerde adından sıkça söz ettirmesi ve yoğun olarak kadınlar tarafından tercih edilmesi nedeni ile öne çıkan suda doğum nedir sorusunun yanıtı ise aslında adında gizlidir. Anne adayının, doğumu direkt olarak suyun altında gerçekleştirmekte olduğu bir tekniktir. Gelişmiş modern tıp teknolojisinin sağladığı imkanlar doğrultusunda dinamik bir şekilde tüm kadınların su altında doğum gerçekleştirebilmeleri mümkün oluyor.

Bayanların sıkça duydukları ve merak ettikleri suda doğum nedir sorusunun yanı sıra suda doğum tekniğinin vajinada yırtık oluşma olasılığının ciddi miktarda düşürülmesine yardımcı olduğu belirtiliyor. Bunun yanı sıra doğum sürelerinin de diğer yöntemlere göre çok daha kısa olması sağlanıyor. Bu gibi özellikleri dolayısı ile de her geçen gün çok daha yoğun ve sık bir şekilde tercih ediliyor. Bebeklerin anne karnında 9 aylık periyot süresinin ardından, hem anne adayı hem de bebek açısından doğum işleminin yüksek bir stres yükü oluşturmasından yola çıkılarak, geliştirilmiş olan bir doğum tekniğidir. Uzmanlar tarafından gerçekleştirilen su doğum tekniğinde anne adayı suyun içerisine son derece rahat bir pozisyonda olması sağlanıyor ve kaldırma kuvvetinin desteği ile de çok daha rahat bir şekilde hareket edebilmesi sağlanmış oluyor.

Su Doğum Avantajları Nelerdir?

Hamileler tarafından suda doğum nedir kadar suda doğum avantajları nelerdir konusu da en çok merak edilen konulardan birisidir. Buna göre yapılan araştırmalara göre suda doğum yönteminin doğum sürelerinde önemli bir kısalma oluşturabilmesi sağlanmıştır. Bununla birlikte doğum sırasında ağrının azalması ve yırtık meydana gelme riskinin minimal seviyelere düşürülebilmesi de mümkün olabilmektedir. Su doğumun bu avantajlarının yanı sıra doğum ortamının çok daha rahat ve çok daha özgür olması ile birlikte kadınlarda doğuma karşı ciddi bir stres oluşmasının önüne geçilebilmektedir. Bunun en önemli etkilerinden birisi de son derece rahat bir şekilde hareket edebilmeleri ve kolay pozisyon alabilmeleridir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?