• DOLAR
  6,1262
  %0,41
 • EURO
  6,6204
  %0,52
 • ALTIN
  322,20
  %1,42
 • BIST
  7,9217
  %0,75
Spiralle Korunma Yöntemi Nedir

Spiralle Korunma Yöntemi Nedir

Çağlar boyunca istenmeyen hamileliklere karşı bayanlar tarafından birbirinden farklı korunma yöntemleri kullanılmıştır. Günümüzde de cinsel korunma yöntemleri konusunda kadınların tercih edebilecekleri birbirinden farklı yöntem seçenekleri bulunuyor. Ancak bunun hem sağlığı riske etmemesi hem de her iki taraf açısından da memnuniyetsizliğe yol açmaması gerekmektedir. Dolayısı ile de günümüzde farklı korunma yöntemleri tercih ediliyor. Yoğun olarak tercih edilen spiralle korunma yöntemi nedir sorusu da fazlasıyla merak edilebiliyor. Bu yöntem günümüzde yoğun olarak tercih edilen korunma yöntemlerinden birisidir ki kadınların rahimlerine yerleştirilerek, kullanılmaktadır. Bu şekilde istenmeyen gebeliklerin önlenmesine yardımcı olan bir aparat niteliği taşıyor.

Günümüzde spiral bilimsel teknik tıp literatüründe “Ria” olarak isimlendirilmektedir. Tanımlaması rahim içi araç olan bu ürün adını şekli dolayısı ile toplumda spiral şeklinde almaktadır. Spiral “T” formuna sahip olan ve gövdesi plastik üzerine uygulanan bakır telden oluşmaktadır. Bu tanımlaması spiralle korunma yöntemi nedir sorusunun yanıtını oluşturuyor. Çünkü spiralin mevcut olan “T” formu sayesinde cinsel birleşme esnasında spermlerin rahim içerisinde etkisi hale getirilmesine yardımcı olur. Günümüzde oldukça yoğun ve sık bir şekilde kullanımı gerçekleştirilmekte olunan doğum kontrol yöntemlerinden birisidir. Bununla birlikte oldukça yüksek başarı oranlarına da sahiptir. Bu nedenle de günümüzde kadınlar tarafından oldukça yoğun ve sık bir şekilde tercih ediliyor.

Spiralle korunma yöntemi nedir sorusunun yanı sıra ne kadar süreyle cinsel birleşmelerde korunma sağlayacağı da merak edilebiliyor. Bu soru için net veya standart bir yanıt verilebilmesi ise mümkün değildir. Çünkü bu aşamada kullanılan spiral markasına göre değişkenlik gösteren etki ve kullanım sürelerine sahip olan modeller bulunmaktadır. Buna göre de spiral markasının kalitesine ve özelliklerine bağlı olarak spiralin doğum kontrol süresi en az 5 yıl olacak şekilde etkilerini gösterebilmektedir. Bu şekilde tek seferde çok uzun süreli olarak kullanımı gerçekleştirilebilmektedir. Ancak spiralin bazı yan etkilerinin bulunduğunun göz önünde bulundurulmalıdır. Bununla birlikte mutlaka rahim içinde doğru noktalara takılması gerekir. Aksi halde cerrahi operasyon gerekliliğine neden olabilecek düzeyde sorunların ortaya çıkmasına yol açabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?