• DOLAR
  6,6424
  %-0,90
 • EURO
  7,2600
  %-1,33
 • ALTIN
  344,48
  %0,46
 • BIST
  8,2738
  %-0,27
Ramazanda Nasıl Kilo Verilir?

Ramazanda Nasıl Kilo Verilir?

11 ayın sultan Ramazan ayı, günün önemli bir kısmının aç şekilde geçirilmesi nedeni ile özellikle kilo verme sorunu bulunan kişiler için farklı anlamlar ve fırsatlarda oluşturuyor. Özellikle de Ramazan ayının iftar ve sahur aralığındaki süreçte ister istemez sadece sağlıklı ve hafif besinlerin tüketilebiliyor olması kilo verme açısından oldukça önemli bir avantaj oluşturmaktadır. Ramazanda nasıl kilo veririm sorusu da doğal olarak ortaya çıkabiliyor. Bu sorunun yanıtı aslında çok basittir. Bu aşamada önemli olan gün boyunca yorgun olan sindirim sisteminin çok ağır şeyleri kaldıramayacağını bilmekten geçmektedir.

Ramazanda nasıl kilo veririm şeklinde bir konuyu merak edenler açısından en önemli hususlardan birisi de Ramazan ayı içerisinde gün boyunca aç kalan vücudun metabolik sisteminin yavaşlıyor olmasıdır. Bu nedenle de çok daha ağır şekilde vücuda alınan yağları parçalayabilmektedir. Bu durumda fazla kilo kazanımına neden olabilmektedir. Aynı şekilde vücuda alınan yağların parçalanması için çok kısa bir zaman diliminin bulunuyor olması da önemli bir etki oluşturuyor. Bu yüzden de arka arkaya çok aşırı miktarda ve hızlı ağır gıdaların tüketilmesi yağların yakılamamasına ve dolayısı ile de kiloya dönüşmesine neden olur.

Ramazanda Zayıflama

Daha aza yemek kesinlikle Ramazanda nasıl kilo veririm sorusunun yanıtını ise oluşturmamaktadır. Özellikle sahura kalkmamak gibi tercihler çok sık şekilde yapılabiliyor. Ancak bu durum metabolizmanın yavaşlamasına ve daha sonrasında da kilo alımına neden olur. Bu sebeple de sahur öğününün kesinlikle atlanmaması gerekir. Özellikle de standart doğal beslenme alışkanlıkları çerçevesinde Ramazan ayı boyunca iftar ve sahur arasında bu öğünleri pay etmek en ideal seçim olacaktır. Yüksek miktarda olan sıvı ihtiyacının da iftar ve sahur arasında kesinlikle karşılanması gerekir. Bu şekilde hem vücut enerjisinin korunması hem bağışıklık direncinin sağlanması ve metabolizmanın canlı kalması sağlanır. Hafif besinlerin tüketilmesi ve iftar ardından mümkün olduğunda hafif tempolu yürüyüşler gerçekleştirilmesi de günümüzde uzman diyetisyenlerin en önemli önerileri arasında yer almaktadır. İftarın ardından 1 ile 2 saat kadar bir şeyler yenmemesine de dikkat edilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?