• DOLAR
  6,7453
  %0,16
 • EURO
  7,3035
  %0,23
 • ALTIN
  351,09
  %0,20
 • BIST
  8,2571
  %-0,12
Ramazan Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Ramazan Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Ramazan ayının uzun sürecinin sonlarına yaklaşırken, 1 aylık süreçte değişen beslenme alışkanlıklarının, tekrar normal günlük beslenme alışkanlıklarına dönüş süreci zorlu olabiliyor. Özellikle de Ramazan sonrası beslenme nasıl olmalı doğal olarak bu geçiş sürecinde oldukça merak edilen konulardan birisi konumunda bulunuyor. Ramazan ayının genelinde özellikle yaz aylarının sıcaklarının etkisinin göz önünde bulunması nedeni ile beslenme sürecinin değişimi konusunda dikkatli olunması gerekiyor.

Ramazan Bayramında Beslenme

1 aylık son derece uzun süreç içerisinde günün önemli bölümünü aç olarak geçiren kişiler, 2 ile 3 öğün beslenmeye alışkın vücudun kolesterol ve lipid dengesi düzenleniyor, sindirim ve dolaşım sistemi açısından ortaya çıkan yük açısından düşüş yaşanıyor. Aşırı kiloların atılması ile birlikte de vücut açısından önemli bir rahatlama yaşanıyor. Ramazan sonrası beslenme nasıl olmalı sorusu için günlük normal beslenmeye geçiş sırasında tekrar bir beslenme düzenine gereksinim duyulmaktadır. Ramazan Ayı içerisinde kötü ve zararlı alışkanlıklara karşı sağlanan hassasiyetin aynı şekilde sürdürülmesi de bu süreç içerisinde oldukça büyük bir önem taşımaktadır.

Çok aşırı veya çok hızlı yemek yenmesi ise pek çok rahatsızlığın ortaya çıkışında tetikleyici etki oluşturmaktadır. Ramazan ayı sonrası aşırı tüketim ya da çok hızlı şekilde tüketim, sindirim sistemi, dolaşım sistemi gibi vücuttaki  çok önemli noktalarca çok ciddi rahatsızlıklara neden olabiliyor. Özellikle de hazımsızlık, şişkinlik ve mide bulantıları ile çok sık şekilde karşılaşılabiliyor. Bu nedenle de özellikle Ramazan Ayı boyunda tüketimi gün boyu vücut dengesinin korunabilmesi amacı ile kaçınılan şeylere birden yüklenilmemesi en önemli noktayı oluşturmaktadır. Özellikle de ağır kızartmalardan ve yüksek miktarda şeker tüketiminden kaçınılması çok önemlidir. En azından miktarı yönünden daha hassas şekilde hareket edilmesi gerekliliği bulunmaktadır. Ramazan sonrası beslenme nasıl olmalı sorusu için uzmanların yanıtı bilinçli hareket edilmesi, doğallıktan uzaklaşılmaması ve özellikle de bayram boyunca gelecek ikramlara karşı daha dirençli bir şekilde “hayır” denilebilmesidir. Bu şekilde çok daha etkin bir şekilde Ramazan ayı sonrasında olağan beslenme rutinine geri dönüşün çok daha sorunsuz ve çok daha sağlıklı yapılması mümkün olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?