• DOLAR
  6,6424
  %-0,90
 • EURO
  7,2600
  %-1,33
 • ALTIN
  344,48
  %0,46
 • BIST
  8,2738
  %-0,27
Protein Diyetinde Bilinmesi Gerekenler

Protein Diyetinde Bilinmesi Gerekenler

En hızlı kilo verdiren diyet programlarından biri de protein diyeti olmaktadır. Sağlıklı bir şekilde kilo vermenin en hızlı şekli sadece protein alarak yapılmaktadır. Genelde 3 günde 3 kilo verdiren diyet şeklinde yapılan diyet yöntemleri arasında bulunan protein diyeti 3 gün boyunda yalnızca protein almanız ile devam etmektedir. Bu sırada tüketilen gıdaların yağ ve karbonhidrat oranının sıfıra yakın olması da gerekmektedir. Böylelikle en vücutta sarkma ya da yağ birikimi oluşmamaktadır. Protein diyeti ile sıkılaşma da söz konusudur.

Açlık yaşamadan yalnızca protein ağırlıklı besinlerin tüketilmesi aslında kolay diyet yöntemlerindendir. Hatta çok fazlalıklarınız yok ise herhangi bir spor yapmadan da protein diyeti ile sağlıklı bir şekilde kilo vermeniz mümkündür. Protein diyetinde tüketilmesi gerekenler şeklinde yapılan araştırmada;

 • Et
 • Süt
 • Balık
 • Tavuk
 • Peynir (lor)
 • Yumurta şeklinde devam etmektedir. Tüketilen bu gıdanın yapılış şeklinde ve yanında alınan ürünlerinden önemi büyüktür.

Bunlara örnek olarak yağ tüketimine de dikkat etmek gerekir. En çok dikkat edilmesi gereken protein diyetinde karbonhidratın hiç olmamasıdır.

Protein Diyeti Nasıl Yapılır?

Yalnızca protein ağırlıklı olan diyette ekstra bir gıda alınmadığından kalori hesabı yapmaya gerek yoktur. Bu açıdan aç kalmadan yapılan protein diyeti sürekli tüketimde olmasına rağmen kilo verdirmektedir. Çünkü proteinli gıdalar metabolizmanın da hızlanmasına yol açacaktır. Böylece protein olarak aldığınız tüm besinler kısa sürece sindirimi sağlanacaktır.

Protein diyetinde tüketilen tavuk, et ve balık gıdalarının yanında günlük su tüketimine de dikkat edilmelidir. Su tüketimi vücudun su kaybının olmaması için gereklidir. Bu gıdalar aynı zamanda yağda kızarmış ya da yemek içinde de olmamalıdır. Buharda haşlama ya da ızgarada kızartma şeklinde olması gereken etler çeşitli baharatlar ile lezzetlendirilmelidir.

Günlük tüketimde dikkat edilmesi gereken durumlardan biri de şekerden uzak durmaktır. Hem karbonhidrat oranı hem de yağ oranı yüksek olan şekerli ürünlerden 3 gün boyunca uzak durarak vücudun dinlenmesine de yardımcı olacaksınız. Aynı zamanda kısa süreli olan protein diyeti sırasında pilav, karpuz, kızartma, makarna, çilek gibi yüksek şeker oranlı gıdalarda tüketilmemelidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?