• DOLAR
  6,0858
  %0,02
 • EURO
  6,5784
  %0,01
 • ALTIN
  315,25
  %-0,09
 • BIST
  7,8673
  %0,04
Osmanlı Torunu İngiltere Başbakanı Boris Kimdir?

Osmanlı Torunu İngiltere Başbakanı Boris Kimdir?

12 Aralık’ta yapılan genel seçimlerin ardından Johnson’ın liderliğini yaptığı Muhafazakar Parti geçerli oyların %43’ünü aldı. En büyük rakibi Corbyn liderliğinde İşçi Partisi ise %32’de kaldı.

 

Brexit İçin Gereken Yetki Alındı: İngiltere’de Muhafazakar Parti Tek Başına İktidar
İngiltere’de resmi sonuçlara göre seçimi Başbakan Boris Johnson’ın liderliğindeki Muhafazakar Parti kazandı. Johnson, “Halk Muhafazakar Parti hükümetine güçlü bir yetki verdi, Brexit’i gerçekleştirece…

Boris Johnson Osmanlu İmparatorluğu’nun son dahiliye nazırı (İçişleri Bakanı), öldürülen Ali Kemal’in torunu Stanley Johnson’un oğludur.
Yani İngiltere’nin yeni başbakanının kökeni Osmanlı’ya kadar uzanıyor. Damat Ferit Paşa hükümetlerinde Maarif (Eğitim) ve Dahiliye Nazırlığı yapan Ali Kemal’ın babası Hacı Ahmet Rıza Efendi, 1813’te Çankırı’nın Kalfat köyünde doğdu.

Boris Johnson 19 Haziran 1954 Upper East Side, New York (ABD) doğumlu.
Tam adı Alexander Boris de Pfeffel Johnson’dur. İngiltere’nin 77. başbakanı olan Boris Johnson 55 yaşında. Eton Koleji’nden mezun olduktan sonra Oxford Üniversitesi’nde eğitim gördü. 1987’de Times gazetesinde muhabir olan Johnson daha sonra Daily Telegraph’ta kariyerine devam etti. 1999-2005 yılları arasında da muhafazakar eğilimli Spectator dergisinde çalıştı. Daha sonra BBC’de “Have I Got News for You” isimli talk show’da yer aldı.

Britanya Dışişleri Bakanı Boris Johnson’ın Dedesinin Türk Olduğunu Biliyor Muydunuz?
Tarihte ilginç ve beklenmedik bağlantılara sık sık rastlanmaktadır. Günümüzde Britanya Dışişleri Bakanı Boris Johnson’ın büyük dedesinin Osmanlı vatandaşı olması da, bu bağlantılardan birisidir.

Boris Johnson’ın siyasi kariyeri ise uzak bir geçmişe dayanmıyor. Eski bir gazeteci olan Johnson’ın siyasi kariyeri 2001’de milletvekili seçilmesi ile başlıyor.
Daha sonra 2008-2016 arasında iki kez seçimi kazanarak Londra Belediye Başkanı oldu. Johnson 2016’daki Brexit referandumunda da İngiltere’nin AB’den ayrılması için kampanyalarda en ön safta olan isimler arasında yer alıyordu.

İngiltere siyasetine yakın dönemde damga vuran Muhafazakar Parti 2010’daki seçimleri kazanarak 13 yıllık İşçi Partisi hükümetine son vermiştir. 2010’da Liberal Demokrat Parti ile koalisyon kuran Muhafazakar Parti 2015’te de tek başına hükümete geldi.
İngiltere siyasetine yakın dönemde damga vuran Muhafazakar Parti 2010’daki seçimleri kazanarak 13 yıllık İşçi Partisi hükümetine son vermiştir. 2010’da Liberal Demokrat Parti ile koalisyon kuran Muhafazakar Parti 2015’te de tek başına hükümete geldi.
2015’te Johnson tekrar milletvekili seçilmiştir. Johnson, May’in “yumuşak Brexit planını” desteklemiş gibi görünse de Brexit Bakanı David Davies’in, “AB’ye fazla taviz veriliyor” itirazı ile istifa etmesinin ardından Johnson da istifasını verdi.

Brexit ile birlikte adını daha fazla duyurmaya başlayan Johnson, son başbakan Theresa May’in istifasının ardından parti için bir numaralı aday olarak görülüyordu.

Onedio

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?