• DOLAR
  5,7907
  %-0,30
 • EURO
  6,4439
  %-0,31
 • ALTIN
  278,10
  %0,10
 • BIST
  99.000
  %1,14
Orak Hücre Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Orak Hücre Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Tıp biliminde Orak Hücre Anemisi olarak adlandırılan bu hastalık, genetik geçişli bir hastalıktır. Türkiye’ den Akdeniz Bölgesi’ nin de içerisinde bulunduğu Akdeniz ve Afrika’ nın bir bölümünde sıklıkla görülen bir hastalıktır. Genetik geçişli olmasına rağmen, çok geniş bir alanda yaygın şekilde görülür. Tıp bilimi bu hastalıkla ilgili yoğun çalışmalar yürütüyor olmasına rağmen, günümüze kadar sadece hastalığın nedeni olan anormal hemoglobin türü olan hemoglobin S’ yi saptamış durumda. Tedavisi ve genetik geçişinin nedenleri ile ilgili çeşitli araştırmalar halen sürdürülüyor. Tıbbın günümüzde ulaştığı seviyeye rağmen, henüz tamamen aydınlatılamamış birçok hastalıktan biridir.

Orak Hücre Anemisi Nasıl Tedavi Edilir?

Orak Hücre anemisi hastaları, doğum sırasında normal bir süreçle doğarlar. Bazı hastalarda hafif seyrederken, bazı hastalara seyri çok daha ağırdır. Buna karşın henüz çocukluk yıllarında çeşitli belirtilerle ortaya çıktığı görüldüyse de, yetişkin döneme kadar ortaya çıkmadığı vakalar da bulunur. Bu sebeple ortaya çıkan bulgular ve tanı sonrasında uygulanan orak hücre tedavisi, farklılıklar içerir. Genel olarak ağrıların giderilmesi, oluşabilecek komplikasyonlar ve organ hasarlarının önlenmesine yönelik tedaviler, oluşabilecek enfeksiyonların önlenmesine yönelik tedaviler şeklinde, karmaşık bir tedavi süreci uygulanır. Bununla birlikte bu süreç, hastadan hastaya değişiklikler gösterir.

Orak Hücre anemisi tedavisi, bazı hastalarda ağır seyrettiği için, oluşan organ bozukluklarında, organların tamamı veya bir kısmının çıkarılması şeklinde ek tedavilerinde uygulanması söz konusu olabilir. Genel olarak boy kilo eşitsizliği olarak ve şekil bozuklukları olarak dışarıya yansıyan bir hastalık olan Orak Hücre anemisi, çok uzun süren ağrı krizleri, zatürre ye varabilen hastalıkların oluşması, damar tıkanıklıklarının oluşması, inme, ağır ve uzun süreli karın ağrısı, mide bulantısı ve kusma gibi son derece ağır belirtiler gösterebilir. Her hastada farklı seyreden hastalık nedeniyle, bu belirtilerde her Orak Hücre anemisi hastasında görülecek denilemez. Genetik olması ve hakkında henüz çok az bilgi olması sebebiyle, bu hastalığın tedavi süreçleri, oluşturduğu yan etkilerin giderilmesine yönelik rahatlatıcı tedavi yöntemleriyle sınırlıdır. Buna karşın hastanın yaşam konforunun arttırıldığı pek çok vaka bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?