• DOLAR
  6,7368
  %1,85
 • EURO
  7,3003
  %1,25
 • ALTIN
  350,71
  %2,20
 • BIST
  8,2747
  %0,45
Kimler Koronavirüs Testi Yaptırmalı? Bakan Açıkladı

Kimler Koronavirüs Testi Yaptırmalı? Bakan Açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal ağ hesabından “Kimlere test yapılmalı?” başlıklı bir paylaşım yaptı. Özellikle ateş, öksürük yakınması ve solunum sıkıntı olan yurttaşlara test yapılması gerektiğini belirten Bakan Koca, “83 milyonun test yaptırması gerekmiyor. Dünyada böyle bir uygulama yok” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüs testi ile alakalı yeni bir paylaşım yaptı. “83 milyonun test yaptırması gerekmiyor” diyerek yurttaşları uyaran Bakan Koca, özellikle öksürük yakınması ve solunum sıkıntı olan yurttaşlara testin yapılması gerektiğini ifade etti.

“HERKESİN TEST YAPTIRMASI DİYE BİR UYGULAMA YOK”
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün Bilim Kurulu Toplantısı sonrası düzenlenen basın toplantısında koronavirüs testi ile alakalı yapmış olduğu açıklamaları sosyal ağ hesabından “Kimlere test yapılmalı?” başlığıyla paylaştı. Vatandaşları test konusunda uyaran Bakan Koca, “Kimlere test yapılmalı? Vatandaşlarımıza özellikle şunu söylemek istiyorum; Dünyada böyle bir uygulama yok. Herkesin test yaptırması diye bir uygulama yok. Çünkü test yaptırdığınızda negatif çıkabilir ve siz kendinizi daha özgür ve rahat hissedebilirsiniz. Ama 3 ya da 5 gün sonra pozitif çıkabilir. O dönemde pek çok kimseye bulaştırabilirsiniz. Herkes kendini bir virüs taşıyıcısı olarak görerek hareket ediyor olmalı. Yani herkes bu virüsü taşıyor olduğunu ve bunu birilerine bulaştırabileceğini düşünerek davranıyor olmalı. Eğer testi yaptırdığınızda negatifse, bu olmayacağınız manasına gelmez. 3-5 gün sonra tekrar pozitif çıkabilir. O sebeple biz 14 günlük süreyi önemsiyoruz. Çünkü negatif olduğu dönemden itibaren 14 gün olabilir” ifadelerini kullandı.
“TESTİ HEKİM UYGUN GÖRÜRSE YAPTIRMALIYIZ”
Bakan Koca, konuşmasını şu biçimde sürdürdü:Kimlere koronavirüs testi yapılmalı? Bilim Kurulu bunun algoritmasını başından beri, sürekli değiştirerek bugünlere geldi. Yani baştan Çin öyküsü olandı, devamında İran öyküsü olandı, devamında yurtdışı öyküsü olandı. Devamında artık ateş, öksürük yakınması, solunum sıkıntısı olan nerdeyse herkes. Dolayısıyla dün İstanbul’da bir hastanemizde kuyruklar oluştu. Bu doğru bir yaklaşım değil. Ancak testi hekim uygun görürse yaptırabilir olmalıyız.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?