• DOLAR
  5,7593
  %-0,85
 • EURO
  6,4084
  %-0,86
 • ALTIN
  276,91
  %-0,33
 • BIST
  99.559
  %1,71
Kekemelik Nedir? Nasıl Giderilir?

Kekemelik Nedir? Nasıl Giderilir?

Bir konuşma bozukluğu olan kekemelik, konuşmanın akıcılığı ve düzeni bozan, duraksamalar, aksamalar, tekrarlama ve uzatmalar şeklinde ortaya çıkan bozukluktur. Bu duruma neden olan pek çok etken vardır. Ancak genel olarak tanımlandığında neden, düşünme ve konuşma eylemlerinin farklı hızlarda yapılmasından kaynaklanır. Beynimizin her iki bölümü düşünme ve konuşma işlevlerini yerine getiren farklı işlevlere sahip olmakla birlikte, olağan durumda birlikte çalıştıkları bir ağa sahiptir. Bu ağ sayesinde, hem düşünür ve hem de aynı hızla konuşabiliriz. Ancak çeşitli nedenlere bağlı olarak bu ağda meydana gelen bozukluklar ya da kesintiler, hızlı düşünmemize rağmen, aynı hızda konuşamamamıza sebep olur. Halk arasında kekemelerin bir zeka özrü olarak algılanması, sıklıkla karşılaşılan bir durum olsa da, yanlış bir kanıdır. Aksine yapılan araştırmalar, kekemelerin normal zeka ortalamasının 14 puan gibi bir oranda daha üzerinde zekaya sahip olduklarını, ancak bu hızlı düşünme mekanizmasına eşlik eden hızlı konuşma mekanizmasına sahip olamadıkları için kekelediklerini ortaya koymuştur.

2il 5 yaş arasında ki 100 çocuktan birinde görülen kekemelik, 6 ay ile 2 yıla uzanan bir süreç içerisinde ortadan kaybolan bir durumdur. Bununla birlikte bu süre içerisinde ortadan kaybolmamışsa, bu konu da mutlaka uzman kişilere başvurulması gerekir. İleri yaşlarda ortaya çıkan kekemelik nedenleri arasında birçok baka rahatsızlığa paralel olarak ortaya çıkan bir belirti olarak bakılmalıdır. Bu durum tedavisi içini altında yatan kaynağın öncelikli olarak tedavi edilmesi gereklidir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Genetik ilişki kekemelikte sıklıkla karşılaşılan bir nedendir. Yani ailesinde daha önce kekeme olan kişilerin, kekemeliğe yakalanma riski daha yüksektir. Bununla birlikte çeşitli travma ve şiddetli korku durumlarında da kekemeliğin ortaya çıktığı gözlemlenmiştir. Kekemelik tedavisi genellikle dil ve konuşma uzmanları tarafından gerçekleştirilen uzun süreli programlarla yapılır. Bununla birlikte, kekeme olma durumunun toplum içerisinde oluşturduğu sıkıntıya bağlı olarak oluşan psikolojik etkilerin tedavisi için, psikoloji uzmanlarından da destek alınır. Kekemelik bir zeka sorunu olamamakla birlikte, bazı kekemelerde çeşitli beyin rahatsızlıklarının belirtisi olarak ortaya çıkması söz konusudur. Sabırlı ve iyi bir tedavi sonrasında, kekemelik durumu ortadan kalkabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?