• DOLAR
  5,7991
  %-0,16
 • EURO
  6,4501
  %-0,21
 • ALTIN
  277,97
  %0,05
 • BIST
  97.886
  %0,58
Kas Yırtılması Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Kas Yırtılması Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Vücuttaki tüm kaslarda ortaya çıkan aşırı gerilme haline bağlı meydana gelen kas hasarları, kas yırtılması nedir sorusunun yanıtını oluşturur. Kas yırtılması temel olarak vücut genelinde yorgunluğa, yüksek şiddette egzersiz eylemleri ve kas üzerinde çok ters ters bir kullanım gerçekleştirilmesi neticesinde meydana gelir. Vücuttaki tüm kaslarda “yırtılma” olarak belirtilen hasarın meydana gelmesi riski bulunmaktadır. Buna karşın vücutta özellikle omuz, boyun, sırt ve “hamstring” olarak adlandırılan kas bölgelerinde daha sık şekilde meydana gelir.

Vücutta ortaya çıkan kas yırtılması nedir ve semptomları nelerdir sorusunun yanıtını ise ilk sırada ağrılar oluşturur. Kas yırtılması durumunda hasar gören kasın bulunduğu bölge genelinde çok ciddi bir ağrı şikayeti oluştur. Aynı zamanda da söz konusu bölgede etki içerisinde olan tüm kaslar için hareket sınırlılığı söz konusu olur. Günümüzde uzmanlar çok hafif ve orta seviyeli kas yırtılmalarında kişisel olarak buz kompresi, “anti-inflamatuar” nitelikli ilaçlar ve ısı kompresi uygulanmasını tavsiye eder. Ancak ileri seviyedeki kas yırtılmaları için bireysel olarak yapılacak bu müdahaleler yetersiz kalabileceğinden uzman hekim müdahalesini gerektirmektedir.

Kas Yırtılması Nasıl Tedavi Edilir?

Dinlenme, buz kompresi, ağrı kesici nitelikli ilaçlar gibi müdahaleler ile hafif ve orta seviyeli kas yırtılmaları evde tedavi edilebilir. Ancak ileri seviyede kas yırtılması nasıl tedavi edilir sorusunun yanıtı ancak uzman hekim tarafından sağlanır. Çünkü bu tip durumlarda uzman hekimler tarafından “MR taraması”, fiziksel muayene gibi müdahaleler ile kas yırtılmasındaki durum incelemesi gerçekleştirilir. Bu süreçte uzman hekim tarafından uygulanan kas yırtılması tedavisi sürecinde hastaya özellikle ağrı şikayetleri ile bölgede meydana gelen şişlik durumuna yönelik olarak “anti-inflamatuar” ve “ağrı kesici” nitelikli ilaçlar uygulanabilir. Bununla birlikte fizik tedavi programı ile yırtılmış olan kasın onarım ve yeniden güçlendirilmesi de sağlanabilir.

Bu müdahalelerin dışında çok ileri seviyede şikayetleri bulunan kas yırtılması hastalarında uzman hekim tarafından kas yırtılması ameliyatı öngörülebilir. Ancak kas yırtığı ameliyatı uygulanması için çok ileri seviyede “kas kopması” olarak belirtilen durumun meydana gelmiş olması gerekir. Bu tip ameliyatlar tıp dünyasında çok nadir şekilde tercih edilen ameliyat sınıfında yer alır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?