• DOLAR
  5,7736
  %0,62
 • EURO
  6,3611
  %0,66
 • ALTIN
  271,84
  %0,63
 • BIST
  104.828
  %0,82
Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir?

Kardeş Kıskançlığı Nasıl Önlenir?

Ebeveynler açısından en zorlayıcı süreçlerden biri de çocukları arasında meydana gelen kıskançlıktır. Pek çok ebeveyn kardeş kıskançlığından fazlasıyla şikayetçi olabiliyor. Bu nedenle de kardeş kıskançlığı nasıl önlenir konusunda sürekli olarak araştırma yapabiliyor. Kardeşler arasında meydana gelen kıskançlık durumunda özellikle ebeveynlerin hatalı eylemleri de tetikleyici etki oluşturabiliyor. Özellikle de ebeveynlerin çocukları arasında her ne sebepten olursa olsun kesinlikle taraf tutmamaları konusunda uzmanların önemli uyarıları bulunuyor.

Gelecek Kardeş Hakkında Çocuklar Hazırlanmalı

Özellikle yeni katılacak aile üyesine ilişkin olarak çocukların hazırlanması gerekir. Bu şekilde aniden gelen yeni bir üyenin doğa l olarak göreceği yoğun ilgiden dolayı büyük kardeşte kıskançlığa yol açmasının önüne geçilebilir. Anne ve babasının ilgisini başkalarıyla paylaşmak istemeyen çocuklar kardeşlerini fazlasıyla kıskanabilir. Bu durumda aralarındaki ilişki açısından fazlasıyla sorunlu bir başlangıca neden olur. Bu yüzden de uzmanlar ebeveynlerin kardeş kıskançlığı nasıl önlenir araştırmaları için çocuklarının, yeni gelecek kardeşi konusunda önden bilgilendirmeye başlaması ve duruma alıştırmaya başlaması gerekiyor. Bu şekilde yeni doğan kardeşine dair önceden hazırlıklı olduğundan ilk dönemde ortaya çıkabilecek kıskançlık durumunun olmadan önlenebilmesi sağlanabilmektedir.

Çocuklar Birbirleriyle Kıyaslanmamalı

Günümüzde ebeveynlerin hatalı eylemleriyle tetiklenen kardeşler arasındaki kıskançlık nedenlerinden birisi de aralarında yapılan kıyaslamalardır. Özellikle kardeşler arasında bir konuda diğerinin daha iyi olmasına ilişkin bir kıyas yapılması aralarındaki kıskançlığın körüklenmesine neden olacaktır. Bu yüzden kardeş kıskançlığı nasıl önlenir merak eden ebeveynler için uzmanlar özellikle “sen büyüksün”, “ağabeysin”, “ablasın” gibi söylemlerde bulunmak ters etki oluşturur. Bu yüzden çocukların bulundukları konum dolayısıyla yargılayıcı söylemlerden ve kardeşiyle arasındaki özellikler açısından kıyaslama yapılmaması gerekiyor.

Aynı şekilde kardeşler arasında gerçekleşen kavgalar içinde mutlaka taraf tutmaktan kaçınılması gerekir. Özellikle de ilk anda “haklı-haksız” muhakemesi yapılması, çocukların zaten birbirlerine karşı yüksek olan sinirlerinin, ebeveynlerinden gelecek karşı tarafa haklılık payıyla daha da ileri seviyeye ulaşması söz konusu olabilir. Bu gibi durumlarda birbirlerinden ayırarak, sakinleşene kadar ayrı kalmalarını ve aralarındaki problemi her iki tarafa aynı yönlendirmeler ile kendilerinin çözüm oluşturmalarını sağlamak gerekmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?