Salı , Eylül 17 2019
Ana Sayfa / Kadın / İdeal Kilo Hesaplama Nasıl Yapılır?
ideal-kilo-hesaplama

İdeal Kilo Hesaplama Nasıl Yapılır?

Obezitenin hızla yayıldığı günümüz de insanoğlu kilo ve boy oranına dikkat ederek kendini fit durumda tutmayı istemektedir. Günümüz şartlarında fast food tarzı yani hazır ve yağlı yiyecek oranın gittikçe artması nedeniyle insanların yemek yeme düzenleri ne yazık ki gün geçtikçe daha kötü durumlara gelmektedir.
Tüm bu gelişmeler olurken son yıllarda ortaya çıkan beden kitle endeksi ideal kilo hesaplama araçları bir nebze de olsa insanların kendine çeki düzen vermesi için bir araç duruma geldi. Peki İdeal Kilo Nedir? İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır? sorularının cevaplarını aşağıdan bulabilirsiniz. Beden Kitle İndeksi Nedir? Beden Kitle İndeksi Nasıl Hesaplanır? sorularının cevaplarına aşağıdan ulaşabileceksiniz.

İdeal Kilo Nedir?
İdeal kilo kişinin boyu ve cinsiyeti dikkate alınarak sağlıklı yaşamını sürdürebilmesi için ortaya çıkarılan kilodur. Yapılan araştırmalara göre hesaplana ideal kilo kavramı insanın yaşına göre de çok küçük farklılıklar göstermektedir. Normal şartlarda her ne kadar ideal kilo şu olarak belirtilse de insanların ideal kiloları net değildir. Önemli olan kilonuzun normal diye kabul edilen aralıkta olmasıdır. Normal bir insanın kilo değer aralığı vücut kitle endeksinin 18,5 ila 25 aralığında olduğu bütün ağırlıkları kapsamaktadır. Yani ideal kilo diye bahsettiğimiz aralık 18.5 ile 25 aralığında olması bir insan için normal olanıdır.

İnsanların yaşı, boyu ve kilosu üçgeninde kişilerin ideal kilosunu hesaplayan formüller bulunmaktadır. Bu formüllerden en sık kullanılanı vücut kitle indeksi adı verilen kilo hesaplama yöntemdir. Bu yöntem kalp damar hastalığı, hipertansiyon, şeker hastalığı ve sağlık risk ölçümü için de kullanılmaktadır. Bunun yanı sıra fazla kilolu insanlar yani ideal kilosu normal olmayan insanlar vücut kitle indeksine bağlı olarak kilo vermek ve zayıflamak için diyet programı uygularlar.

İdeal Kilo Nasıl Hesaplanır?
İdeal kilonun hesaplanması ile ilgili olarak bir çok bilimsel çalışma yapılmaktadır. Bu hesaplama yöntemlerinden en yaygın olanını sitemizde alt kısımlarda sizlerle paylaşacağız. Hesaplama aracını sizlerle paylaşmadan önce ideal kilo hesaplaması nasıl yapılır formül olarak sizlerle paylaşalım.

İdeal kilonuzu hesaplamak için :

İdeal kilo hesaplaması yapılırken erkek ve kadınların arasında 4.5 kilogram bir fark bulunmaktadır yani buna göre erkeklerin ideal kilosu bayanlardan 4.5 kilogram daha fazla olması normaldir. Bunun nedeni kadınların yağ oranının erkeklerden daha yüksek olması ve yağın kasa göre daha hafif gelmesinden dolayıdır. Kadın ve erkeklerin ideal kilo hesaplaması yapılırken bu kriter dikkate alınmaktadır.

Örnek bir ideal kilo hesaplaması:
Kadınlar İçin: İdeal Kilo = 45,5 + (2,3 / 2,54) x (boy(cm) – 152,4)

Erkekler İçin: İdeal Kilo = 50 + (2,3 / 2,54) x (boy(cm) – 152,4)

Sizde ideal kilonuzu hesaplamak için aşağıda bulunan ideal kilo hesaplama aracından cinsiyetinizi seçerek yaş, boy ve kilonuzu girerek ideal kilonuzu öğrenebilirsiniz.

Hakkında Çin Takvimi

Bebek cinsiyeti belirleme, hamilelik hesaplama, tüp bebek hesaplama gibi kadınları ilgilendiren hesaplama araçlarını tek sitede toplayan web sitesi...

İlginizi Çekebilir!

Yumurta Donasyonu Nedir?

Gebelik ve bebek sahibi olmak her kadın ve hatta her aile için dünyanın en güzel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.