• DOLAR
  6,0523
  %0,11
 • EURO
  6,5539
  %0,04
 • ALTIN
  308,78
  %0,47
 • BIST
  7,8705
  %0,10
Hiv+ Nedir? Tanısı Ve Tedavisi

Hiv+ Nedir? Tanısı Ve Tedavisi

Hayati risk taşıyan bir rahatsızlık olmasına rağmen dünya genelinde çok sayıdaki kişi toplum baskısı dolayısı ile tedavi konusunda çok geç kalabilmektedir. Toplum genelinde hatalı olmasına rağmen oluşan genel bir kanı nedeni ile pek çok kişi HİV+ nedir bilmeden bu rahatsızlığa yakalanan insanları yargılama eğiliminde bulunuyor. Aslında HIV isimli bir virüsün kişinin bağışıklık sistemi hücrelerine doğrudan saldırarak, enfeksiyon oluşumuna yol açan ve enfeksiyonun ilerlemesi ile “AIDS” olarak bilinen rahatsızlığın ortaya çıkmasına neden olan son derece tehlikeli bir virüstür. Üstelik herkesin yaygın olarak bildiğinin aksine sadece cinsel yolla bulaşan bir rahatsızlık değildir. Sadece bu yolla bulaşma riski çok daha yüksektir.

HIV+ virüsünün cinsel yolların haricinde, kan ve kan ürünleri ile bulaşabilmesi ve hatta anneden bebeğe dahi bulaşabilmesi mümkündür. Dolayısı ile bir kişi kan ihtiyacı dolayısıyla alacağı bir kan takviyesi sonucunda da aktarılan kandaki HIV virüsü nedeniyle bu rahatsızlıkla karşı karşıya kalabilir.

HİV+ Tanısı

HIV/AIDS tanısı günümüzde çok kolay bir şekilde koyulabilmektedir. Çünkü HIV+ tanısı için virüsün kan içerisindeki antikorlarda oluşturduğu etkiyi ve virüsün bir parçası olarak gösterilen kandakiş antijenleri görüntüleme imkanı sunan bir test bulunmaktadır. Tanı koyma sürecinde kişinin HIV virüsü ile temas etmesinden yaklaşık 3 ile 8 haftalık periyotta bağışıklık sisteminde tepki görüleceği ve kandaki antikor seviyesi yükseleceğinden, HIV testi ile sağlıklı sonuçlar alınabilir. Ancak bazı kişilerde virüs kaynaklı antikor sayısının artışı 6 aya kadar gecikebildiğinden erken tanı şansının kaçırılmaması amacı ile kanda antikor ile birlikte antijen testleri de gerçekleştirilir. Bu şekilde HIV tanısı 3.hafta itibari ile koyulabilir.

HİV Tedavisi

Günümüzde uygulanan HİV tedavisi için taşınan temel hedef, virüsün kişinin vücuduna girmesinden sonra düşüş yaşayan “CD4” isimli bağışıklık sistemi hücresi sayısının düşüşünün önlenmesidir. Bu doğrultuda da zorlu ve ağır bir ilaç tedavisi süreci uygulanır. Bu noktada hastada uygulanacak ilaç tedavisinde kullanılan ilaçlar, hastanın bağışıklık sisteminin ilaç ve tedaviye vermiş olduğu tepkiye göre şekillendirilir. Hastalar ilaç tedavi sürecini aksatmaz ve tedavi sürecine ağırlık verirse HIV’in önemli düzeyde kontrol altına alınması mümkün olur.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?