• DOLAR
  5,7718
  %-0,63
 • EURO
  6,4225
  %-0,64
 • ALTIN
  277,06
  %-0,28
 • BIST
  99.143
  %1,28
Hıçkırık Nedir? Nasıl Düzeltilir?

Hıçkırık Nedir? Nasıl Düzeltilir?

Bazı zamanlarda aniden karşılaştığımız hıçkırık, bir hastalık değildir. Bazı hastalıklara bağlı olarak sık bir şekilde geçmeyen hıçkırıkların ortaya çıkmasıyla karşılaşılsa da, gündelik yaşamda, yanlış beslenme, fazla acılı veya baharatlı gıdaları tüketme, asitli içeceklerin hızlı tüketilmesi gibi nedenlere bağlı olarak da ortaya çıkabilir. Göğüs boşluğumuzla karın boşluğumuzu birbirinden ayıran diyaframın, isteğimiz dışında kasılması sonucu ses tellerimizin bulunduğu bölümün ani bir şekilde kapanması durumu hıçkırıktır. Bu olay sırasında ortaya bir ses çıkar. 2 ile 6 saniye arasında tekrarlamaya başlayan bu kasılma durumu, diyaframın yanı sıra, kaburgalarda bulunan kaslarda da gerçekleşebilir. Doğumun hemen sonrasından itibaren, her yaşta görülebilen bir kasılma türüdür. Kısa süreler içerisinde geçen hıçkırıklar, fazla gülme, su, sıvı veya hava yutmaya bağlı olarak, aşırı sigara ya da alkol kullanımı, aşırı stres, aşırı baharatlı gıda tüketilmesi, asitli gıda tüketimi gibi sebeplere bağlı olarak, genellikle yanlış beslenmeyle ortaya çıkar.

Sıklıkla tekrarlayan hıçkırıklar da olağan hıçkırıklar olarak değerlendirilebilir. Ancak hangi nedenden oluştuğuna dikkat etmek önemlidir. Erkeklerde diyafram kasının daha kalın olması nedeniyle, hıçkırıklar daha sık görülür. Bazı hıçkırıklar 1 aya kadar uzayan zaman dilimlerinde, bazıları ise 1 aydan daha uzun süreler de görülebilir. Bu kadar uzun süren hıçkırıklarda, genellikle başka hastalıklara dayalı belirtiler olarak bakmak gerekir ve mutlaka 1 günden uzun hıçkırıklarda bir uzaman başvurmak gereklidir.

2 günden daha uzun süren hıçkırıklar, çok ciddi kronik hastalıkların bir ön belirtisi olarak ortaya çıkmış olabilir. Bu sebeple birkaç saate uzanan hıçkırıklar normal karşılansa da, 1 güne ulaşan hıçkırıklarla karşılaşıldığında, mutlaka bir doktora başvurulması, erken teşhis açısından da büyük önem taşır. Halk arasında korkutma, su içme, pipetle su içme gibi çeşitli yöntemlerle hıçkırık tedavileri uygulanıyor olsa da, hıçkırığın bilinen ve etkili bir tedavisi yoktur. Bununla birlikte, halk arasında uygulanan yöntemlerin bazıları denendiğinde, bunların çözüm oluşturduğu gözlemlenebilir. Kas kasılmasına kas kasılmasıyla karşılık vermek amacına dayalı yöntemler zararlı olduğu gibi, kendiliğinden geçmesinin beklenmesi ve sabırlı davranılması, hıçkırık açısından en önemli yöntemdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?