• DOLAR
  5,8075
  %0,03
 • EURO
  6,4468
  %0,04
 • ALTIN
  273,46
  %0,02
 • BIST
  7,6243
  %-0,47
Hemofili Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Hemofili Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Normal bir vücutta herhangi bir nedenle kanama oluştuğunda, damarların duvarında bulunan hücreler, trombositler ve pıhtılaşma faktörleri adı verilen unsurlar kanama bölgesine hızla ulaşarak, kanın pıhtılaşmasını sağlayarak kan kaybının önlenmesini sağlarlar. Bu eşsiz mekanizmanın içerisinde yer alan pıhtılaşma faktörleri, karaciğer tarafından üretilen faktör 8, faktör 9 gibi isimlerle adlandırılan faktörlerdir. Hemofili hastalığında bu faktörlerin, doğuştan eksikliği sonucunda oluşan bir hastalıktır. Bu anlamda Hemofili hastalığı genetik geçişlidir. Taşıyıcı anne olmasına rağmen genel olarak erkeklerde görülen bir hastalıktır. Çok nadir olarak kız çocuklarında görüldüğü de olmuştur. Bunun dışında, ilerleyen yaşa paralel olarak pıhtılaşma faktörlerine karşı antikor oluşturan bazı vücutlarda sekonder hemofili denilen diğer bir tür hemofili oluşabilir.

Hemofili Nasıl Tedavi Edilir?

Hemofili hastalığı tedavisi ömür boyu süren koruma tedavisi olarak ilaçlar yoluyla yapılabilir. Kandaki pıhtılaşma faktörlerinin ( Faktör 8 ), ileri teknoloji kullanılarak ayrıştırılmasını takip eden süreçte ilaca dönüştürülmesi ve Hemofili hastasına ömür boyu kullandırılması yoluyla tedavi mümkün olabiliyor. Bunun yanında diş çekimi, ameliyat ve benzeri kanama durumlarında da dışarıdan takviye edilen pıhtılaşma faktörleriyle, kanamaların durdurulması sağlanıyor. Dünya genelinde 10000’ de 1 düzeyinde görülen bir hastalık olan Hemofili, ülkemizde de yaklaşık olarak 5500 kadar bulunuyor. İlaçları ve uygulanan tedavisi çok maliyetli olan bir Hemofili hastasının, ortalama yıllık maliyeti 100.000 Dolar gibi bir rakama ulaşıyor.

Hemofili hastalığı 3 farklı derecede değerlendirilir ve tedavileri de buna göre uygulanır. Hemofili tedavisi % 5 ile 30 arasında pıhtılaşma faktörüne sahip hastalar Hafif Hemofili, % 1 ile 5 arasında pıhtılaşma faktörüne sahip hastalar Orta Hemofili, % 1’ den daha az pıhtılaşma faktörüne sahip hastalar ise ağır Hemofili olarak sınıflandırılırlar. Hemofili tedavisi, bu sınıflara göre farklı uygulamalarla yapılır. Faktör konsantreleri olarak da adlandırılan ilaçların belirli dozajlarda ve ömür boyunca kullanılması koruyucu bir önlemdir. Bunun yanında ağır kanama durumlarında Faktör konsantreleriyle, ihtiyaç nispetinde sürekli takviye yapılarak kanamanın durdurulması sağlanır. Hemofili hastalarının büyük bir çoğunluğunda ölüm nedeni, beyin kanaması olarak kayda geçmiştir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?