• DOLAR
  5,8108
  %0,42
 • EURO
  6,4277
  %0,41
 • ALTIN
  272,85
  %0,40
 • BIST
  7,6449
  %0,52
Hazımsızlık Nedir? Nasıl Giderilir?

Hazımsızlık Nedir? Nasıl Giderilir?

Henüz yemeye yeni başlamışken doygunluk hissinin oluşması, yemeğin ardından mide de başlayan doluluk hissinin uzun süre boyunca geçmemesi ve rahatsız etmesi, geğirme ve gaz çıkarma, yiyeceklerin ağza gelmesi, rahatsız edici şişkinlik, mide bulantısı, kusma, ağızda asitli bir tat oluşması, mide de yanma hissi ve mide guruldaması gibi şikayetlerle kendisini gösteren rahatsızlığa Hazımsızlık adı verilir. Tıp biliminde doğrudan bir hastalık olarak kabul edilmez, bir mide rahatsızlığı olarak görülür. Daha çok altta yatan başka kronik hastalıkların belirtisi olarak ortaya çıktığı şeklinde değerlendirilir. Buna karşın beslenme alışkanlıkları, düzensiz yaşam, fazla alkol ve sigara tüketimine paralel olarak, bazı zamanlarda her yaştan kişinin başına gelebilen bir rahatsızlıktır.

Hazımsızlık Oluşmaması İçin Ne Yapılmalı?

Hızlı yemek yeme, protein ve yağlı yemek türlerinden çok fazla tüketmek, yemek sırasında fazla konuşmak, yemekleri fazla çiğnemeden öğütmeden yutmak, aşırı yemek yeme gibi dikkat etmediğimiz beslenme alışkanlıkları, sıklıkla hazımsızlık sorunuyla karşılaşmamıza neden olur. Yaşam kalitesini düşüren ve son derece sıkıntılı zamanların geçirilmesine neden olan hazımsızlık, ayrıca stres, aşırı yorgunluk ve üzgünlük gibi duygu durum değişiklikleri sırasında da oluşabilir. Beslenme alışkanlıklarıyla birlikte, gündelik yaşam alışkanlıklarının değiştirilmesine bağlı olarak, hazımsızlık ortadan kalkar. Hazımsızlık tedavisi için en sık başvurulan bitkisel yöntem, anason kullanılmasıdır.

Hazımsızlık Tedavisi Nasıl Yapılır?

Hazımsızlık bir hastalık olmadığı, başka hastalıkların belirtisi olduğu için, tıbbi olarak genel bir tedavisi yoktur. Bunun yerine rahatlatıcı bazı ilaçların kullanılması tavsiye edilir. Halk arasında hazımsızlık tedavisi için en sık başvurulan rahatlatıcı ve bitkisel yöntem anason çayı tüketilmesidir. Hazımsızlık için ayrıca limon ve zencefilin birlikte tüketileceği çay, rezene çayı, yoğurt, papatya çayı, nane ve kimyon gibi baharatlar, elma yenilmesi, rahatlatıcı etkiler oluşturur. Zaman zaman karşılaşılabilen hazımsızlık sorunları, süreklilik arz etmiyorsa, beslenme veya gündelik alışkanlıklarınızdan kaynaklanıyordur. Bu nedenin bulunup ortadan kaldırılması hazımsızlığın da sona ermesine neden olur. Bununla birlikte aşırı kilo sorunu olan kişilerde de hazımsızlık sorunu sıklıkla karşılaşılan bir problemdir. Hazımsızlık problemi, birkaç günden fazla süreklilik arz ediyorsa, mutlaka bir uzmanın görüşüne başvurulması gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?