• DOLAR
  5,7819
  %-0,46
 • EURO
  6,4309
  %-0,51
 • ALTIN
  277,48
  %-0,13
 • BIST
  99.078
  %1,22
Havale Nedir? İlkyardım Nasıl Yapılır?

Havale Nedir? İlkyardım Nasıl Yapılır?

Havale sinir sisteminin merkezinde bir tahriş nedeniyle, beyinde ortaya çıkan elektriksel boşalmalar nedeniyle oluşur. Bu kasılmalar, aynı zamanda vücudun farklı kaslarında da kasılmalara dönüşerek, bilinç kaybıyla birlikte kendisini gösterir. Halk arasında Sara olarak bilinen Epilepsi hastalarının, bazı aralıklar yaşadıkları nöbet türü havaledir. Bunun yanında ateşli havale daha sık görülen ve özellikle annelerin en büyük korkularından biri olan ateşli havale, 6 ay ile 6 yaş arasında ki çocuklar da sıkça rastlanan bir durumdur. Aniden yükselen ateşi takip eden süreçte, bilinç kaybı, kas kasılmaları veya tam tersi olarak vücudun kilitlenmesi, göz kayması, baygınlık gibi belirtilerle ortaya çıkar. Aniden ortaya çıkan bu duruma hızlı şekilde müdahale edilmesi gerekli olduğu için, bir uzmana başvuruncaya kadar gerekli ilk yardımın öğrenilmesi çok önemlidir.

Ateşli Havale İlk Yardımı

Korkutucu belirtileriyle birlikte, çocuğun başına gelen böyle bir durum, ebeveynler açısından kabus gibidir. Ateşli havale tedavisi için başvurulacak yöntemlerden ilk soğukkanlı olmak ve bu durumun birkaç dakika içerisinde geçeceğini bilmektir. Bu süreç içerisinde çocuğunuzun rahat edebilmesi ve oluşabilecek olumsuzluklardan korunması için yapılacaklar öncelik sırasında göre şöyledir;

 • Yüksek ateş nedeniyle oluştuğu için, öncelik hızla çocuğunuzu soyarak ıslak havlu veya çarşafa sarılmalıdır.
 • Bu yöntemle ateşin düşmediğini fark ettiyseniz, oda sıcaklığında su dolu bir küvetin içerisine sokulmalıdır.
 • Bu sırada süratli bir şekilde sağlık kuruluşlarına ulaşarak, acil çağrı yapılmalıdır.
 • Solunumda zorlanma olması durumunda, olabildiğince nefes alınması sağlanmalıdır.

6 ay ile 6 yaş arasında sıkça karşılaşılabilen ateşli havale, bu yaş aralığının dışında karşılaşıldığında, mutlaka uzman bir doktorun acil şekilde müdahalesini gerektirir. Ateşli havale ile karşılaşıldığında ilk yardım yapılmalı ve panik yapılmamalıdır. Vücut kilitlenmesi gibi durumlarda, çocuğun nefes alamaması sorunlarıyla karşılaşılabileceğinden, nefes alma durumu kontrol edilmelidir. Bu türlü havaleler genellikle birkaç dakika içerisinde başlayıp biter ve bu nedenle de uzman bir sağlık mensubuna ulaşmak olanaksız olabilir. Her şekilde ilk yardım gerçekleştirilirken ve havalenin başladığı ilk andan itibaren, bir sağlık kuruluşundan acil yardım talebinde bulunulmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?