Salı , Eylül 17 2019
Ana Sayfa / Hamilelik / Hamilelik Nasıl Oluşur?
hamilelik-olusum

Hamilelik Nasıl Oluşur?

Hamileliğin oluşabilmesi için bir çok faktör önem arz etmektedir. İlk olarak hamilelik oluşabilmesi için erkeğin sperm kanallarının açık olması ve sperm sayısının yeterli sayıda olması, kadınlarda ise hamilelik için yumurta hücresi üretiminin sağlıklı olması gerekmektedir.

Erkekte Sperm Üretimi
Erkeklerde sperm erkek cinsel organına bağlı sperm testislerinde üretilmektedir. Sperm erkeklerde blug çağında başlayarak yaşamlarının sonuna kadar ölüme kadar üretilmektedir. Kadınlarda ise durum ayda 1 kez adet dönemi sonrasında yumurta oluşumu oluşmaktadır.

Erkekler doğumdan itibaren sperm üretecek hücreleri vücudunda taşımaya başlarlar bu hücreler ergenlik çağına kadar herhangi bir belirti göstermeden vücutta bulunurlar. Ergenlik çağından sonra ise bu hücreler gelişerek sperm haline gelirler.Erkek cinsel organlarından 200 bin adete kadar sperm üretimi yapılabilmektedir. Sperm sayısının durumuna göre olgunlaşmaları da yaklaşık olarak 75 gün sürmektedir. Spermler cinsel dürtülerin uyarılmasıyla birlikte cinsel uyarılmanın doruk noktasına çıkmasıyla birlikte boşalma kanallarından dışarıya atılmaktadır.

Kadınlarda Yumurta Üretimi
Kadınlarda adet döneminin 14. gününde beynin hipofiz bölgesinde salgılanan hormonlarda LH miktarının aniden artmasıyla olgunlaşmış olan follikülün zarının çatlayarak yumurta hücresi serbest kalır bu olaya biz yumurtlama demekteyiz.

Döllenmenin Oluşması
Erkek üreme hücresi olan sperm ile dişi üreme hücresi olan yumurtanın buluşarak erkek üreme hücresi spermin kadın üreme hücresi yumurtanın içine girmesi haline döllenme denilmektedir. Döllenme olayı kadın tüplerinden birinde meydana gelmektedir. Cinsel birleşmenin ardından erkek boşaldıktan sonra spermler hızla rahmin içine girmektedirler buradan sonra ise kadın tüplerine giren spermler ilerleyerek kadın yumurta hücresinin karın altına düşmesi ile birleşme yaşanmaktadır. Sperm ile yumurta birleştikten sonra yumurta zarına başka bir spermin girmesi mümkün olmamaktadır.

Gebelik Nasıl Oluşur?
Döllenme olayından sonra yaklaşık 15-20 gün sonra kadın adetinin gecikmesi aşamasında gebeliğini farketmiş olacaktır. Gebelik durumunda sonra anne karnındaki canlının isimi sürekli olarak değişmektedir. Anne adaylarında gebelik oluşmasının ardından zararlı kimyasal ilaçlar, aşı vb gibi durumlardan uzak durulması gerekmektedir. Uzak durulmaması durumunda annede ki her durum bebeği de etkileyecektir. Gebeliğin öğrenilmesinin ardından anne adayının kesinlikle bir kadın doğum uzmanından destek alması gerekmektedir.

Hakkında Çin Takvimi

Bebek cinsiyeti belirleme, hamilelik hesaplama, tüp bebek hesaplama gibi kadınları ilgilendiren hesaplama araçlarını tek sitede toplayan web sitesi...

İlginizi Çekebilir!

dogum-fiyat

2019 Normal Doğum Fiyatları

Anne baba adaylarının yaptıkları planlama içerisinde en çok merak edilen alanlardan biri doğum giderleridir. Sağlıklı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.