• DOLAR
  5,6917
  %-0,10
 • EURO
  6,3149
  %0,08
 • ALTIN
  269,12
  %-0,26
 • BIST
  106.788
  %0,00
Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Hamilelik dönemi belirli evrelere sahip olması nedeniyle, her evrede farklı belirtilerin görülmesi söz konusudur. Gebelik sürecinde vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkan değişiklikler, gebelik süreci hakkında bir takım ipuçları vermektedir. Ancak unutulmamalıdır ki yazımızın devamında yer alan hamilelik belirtileri, tamamı ile herkeste görülmeyebilir.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

İşte en sık görülen hamilelik belirtileri…

Adet gecikmesi

Adet gecikmesi en erken ve en önemli gebelik belirtileri arasında yer almaktadır. Adet gecikmesinin uzaması, hamilelik belirtisini kuvvetlendirmektedir. Ancak her hamilelikte, başlangıcında bu belirti hemen görülmeyebilir.

Halsizlik ve yorgunluk

Erken gebelik belirtileri arasında yer alan halsizlik ve yorgunluk, tek başına önemli bir belirti olmasa da, diğer belirtiler ile görüldüğünde hamilelik için önemli bir belirti sayılabilir.

Göğüslerde hassasiyet ve büyüme

Hamileliğin erken evrelerinde, göğüslerde hassasiyet artmakta ve belirgin oranda büyüme görülmektedir. Bunun en önemli nedeni, hormonlarda görülen değişikliklerdir.

 İdrar sıklığı

Özellikle göğüslerdeki hassasiyet ile birlikte, sık idrara çıkma ihtiyacının duyulması, önemli bir hamilelik belirtisi olarak görülmektedir.

Mide bulantısı

Hamilelik belirtileri arasında önemli bir yere sahip olan mide bulantısı ve kusma hissi, gebeliğin önemli belirtilerinden birisidir.

Kabızlık

Vücutta meydana gelen değişiklikler, hazımsızlığa ve kabızlığa yol açabilmektedir. Kabızlık tek başına bir belirti olmasa da, diğer belirtiler ile birlikte kuvvetli bir işarettir.

Bayılma ve baş dönmesi

Ebeliğin ilerleyen evrelerinde görülen bayılma ve baş dönmesi, önemli hamilelik belirtileri arasında yer almaktadır.

Ruhsal değişiklikler

Yine hormon değişikliklerine bağlı olarak görülen aşırı duygusallık, öfke durumu ve benzeri ruh hali değişiklikleri de, önemli gebelik belirtileri arasındadır.

Kanama

Erken dönem hamilelik belirtileri arasında, en kesin belirtilerden birisidir. Halk deyimiyle üstünü görme diye tabir edilen bu durum, ufak lekelenmeler şeklinde ortaya çıkmaktadır..

Aşermek

Özellikle gebeliğin ilk 90 gününde, sıklıkla görülen belirtilerden birisidir.

Cinsel istek

hormon değişimine bağlı olarak, gebeliğin ilk dönemlerinde yoğun bir cinsel istek görülebilir. Bu durum tek başına hamilelik belirtisi olmasa da, diğer belirtilerle birlikte görülüyorsa, ciddi belirtiler arasında yer alabilir.

Bel ağrısı

Hamileliğin, ileri evrelerinde görülen belirtilerinden birisidir. Yavaş yavaş karın bölgesinin ağırlaşması sebebi ile ortaya çıkan bel ağrısı, diğer bulgularla birlikte önemli hamilelik belirtileri arasındadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?