• DOLAR
  5,8639
  %0,10
 • EURO
  6,5534
  %0,30
 • ALTIN
  279,81
  %0,07
 • BIST
  97.324
  %-1,11
Grup Yorum Sanatçıları Tanınmaz Halde 143 Gündür Açlık Grevindeler!

Grup Yorum Sanatçıları Tanınmaz Halde 143 Gündür Açlık Grevindeler!

143 Gündür Açlık grevinde olan grup yorum sanatçıları resmen tanınmaz haldeler. Taleplerinin gerçekleşmesi umuduyla bu eylemlerini  sürdüreceklerini söylemiştiler.

 

                           

 

Bize türkülerimizi söyletmiyorlar Robeson

kartal kanatlı kanaryam

inci dişli zenci kardeşim

türkülerimizi söyletmiyorlar bize.

Van Yüksek Güvenliki Cezaevinden bianet’e yazan Mecit Şahinkaya, 102 gündür açlık grevinde olan Grup Yorum üyelerinden bahsettiği mektubuna, Nazım Hikmet’in bu dizeleriyle başlıyor.

Silivri, Gebze ve Balıkesir hapishanelerinde tutuklu bulunan 10’dan fazla Grup Yorum üyesi, şu taleplerle 143 gündür süresiz açlık grevinde:

* İdil Kültür Merkezi basılmasın,

* Konser yasakları kaldırılsın,

* Arama listeleri, kararları kaldırılsın,

* Tutuklu Grup Yorum üyeleri serbest bırakılsın,

* Hakkımızda açılan davalar düşürülsün.

Şahinkaya da mektubunda Grup Yorum üyelerinin açlık grevinde olduğunu hatırlattı ve OHAL sonrası maruz kaldıkları baskıları anlattı.

Ne olmuştu?
Grup Yorum’un çalışmalarını yürüttüğü İstanbul, Okmeydanı’ndaki İdil Kültür Merkezi son iki yılda sekiz kez polis baskınına maruz kaldı: 2016’nın Ekim ve Kasım aylarında, 2017’nin Mayıs ve Eylül aylarında, 2018’de de Ekim ve Kasım aylarında.

Baskınlar sırasında Grup Yorum’a ait enstrümanlar kırıldı veya kayboldu, nota defterleri zarar gördü. Grup Yorum’un yaptığı açıklamaya göre, bu baskınlarda toplam 30 kişi tutuklandı. 10’dan fazla üyesi halen tutuklu.

Altı Grup Yorum üyesi de İçişleri Bakanlığı’nın “aranan teröristler listesinde” gri listede: İnan Altın, Selma Altın, Ali Aracı, İbrahim Gökçek, Emel Yeşilırmak, İhsan Cibelik. “DHKP-C üyeliği” ile suçlanan Grup Yorum üyelerini ihbar edenlere 300 biner TL para ödülü vaaddediliyor.

Selma Altın ve İnan Altın Fransa’dan sığınma talebinde bulundu.

TIKLAYIN – Grup Yorum Konseri Bu Yıl da Yasak

2015’ten beri “Bağımsız Türkiye Konseri” adıyla verdikleri konserleri Valilikçe yasaklanan grup, 1 Temmuz 2018’de “internet konseri” vermişti. (AS)

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
grup yorum

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?