• DOLAR
  5,7735
  %-0,09
 • EURO
  6,3589
  %-0,09
 • ALTIN
  271,49
  %0,18
 • BIST
  103.972
  %0,83
Griple İlgili Merak Edilenler

Griple İlgili Merak Edilenler

Grip sürekli olarak karşımıza çıkan, belirli salgın dönemlerinde yaşamlarımızı hayli zor hale getiren bir hastalıktır. Bu bulaşıcı hastalıkla ilgili merak edilen pek çok şey var;

Grip Nedir?

İnfluenza adıyla sınıflandırılmış birkaç farklı türe sahip bir virüsün neden olduğu, bir solunum yolu rahatsızlığıdır. Birçok insanda belirli bir süre sonra çeşitli etkiler gösterdikten sonra geçen, bazı kişilerde ise ölümcül riskler oluşturabilecek kadar etkileri olan bu virütik hastalık sırasında kullanılan antibiyotikler, etkisiz kalırlar.

Grip Nasıl Bulaşır?

Her yıl belirsiz dönemlerde olmakla birlikte, ülkemizde Aralık – Ocak aylarında salgın haline dönüşen grip, temas yoluyla ve havadan soluma yoluyla bulaşır. Bulaşma oranı çok yüksek olan İnfluenza virüsü, hasta bir kişinin nefes alma, hapşırma ve öksürme yoluyla havaya bıraktığı virüslerin uzun saatler boyunca havada kalabilme potansiyeli bulunur.

Grip Belirtileri Nelerdir?

Griple İlgili Merak Edilenler arasında hastalığın belirtileri ilk sıralarda geliyor. Aniden ortaya çıkan yüksek ateş, kas ağrıları, boğaz ağrısı, eklem ağrıları, baş ağrısı, göz ağrısı, şiddetli halsizlik, titreme ve üşüme, burun tıkanıklığı ve akıntısı, mide bulantısı ve ishal en sık karşılaşılan belirtiler arasındadır. Bazı durumlarda bu belirtilerin bir kısmı, bazılarında ise tamamı ortaya çıkar.

Kaç Çeşit Grip Virüsü Var?

İnfluenza A, B, ve C olmak üzere üç türe sahiptir. A tipi virüsün alt tipleri de vardır. C ve D türünün alt tipleri olmadığı gibi İnfluenza C, çok nadir görülen bir virüstür. İnfluenza virüsü, değişebilme potansiyeli çok yüksek bir virüstür ve bu nedenle her yıl değişerek daha etkili bir şekilde yayılır.

Grip Aşısı Ne Kadar Koruma Sağlar?

Griple İlgili Merak Edilenler arasında grip aşısı soruları en fazla sorulan sorulardır. Grip aşısı, her yıl değişme becerisine sahip bu virüslere karşı, yıllık olarak yenilendiğinde, %50 ile %80 arasında koruma sağlar. A tipi virüs için koruma oranı, bazı kişilerde % 80’ inde üzerindedir.

Grip Nasıl Tedavi Edilir?

Griple İlgili Merak Edilenler arasında ilk sırada gelen soru nasıl tedavi edildiğidir. Halk arasında yaygın olarak uygulanan antibiyotik kullanımı, İnfluenza virüsü için etkisiz bir uygulamadır. Virüsün daha da güçlenmesine yardım eden yanlış bir davranıştır. Bol su ve sıvı tüketimiyle beraber, C vitamini alımının arttırılması, minerallerin ve antioksidanların yoğun olduğu bitkilerin tüketilmesi, ağrı kesici ve burun tıkanıklığını gideren ürünlere başvurulması ve bolca istirahat edilmesi, gribin tedavisinde başvurulacak en önemli yöntemlerdir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?