• DOLAR
  5,7718
  %-0,63
 • EURO
  6,4225
  %-0,64
 • ALTIN
  277,06
  %-0,28
 • BIST
  99.143
  %1,28
Grip Teşhisi Nasıl Konur?

Grip Teşhisi Nasıl Konur?

Grip her yıl farklı dönemlerde olmakla birlikte, ülkemizde en çok Aralık ve Ocak aylarında salgın halinde görülür. Değişme becerisi çok yüksek bir virüs olan İnfluenza virüsünün neden olduğu bu hastalığın tanısının konulmasında, bu sebeple pek çok farklı yöntem kullanılır. Bununla birlikte, salgın dönemlerinde bölgesel karakteristik özellikler, teşhis ve tanı sırasında belirleyicidir. Grip Teşhisi Nasıl Konur? Sorusunun net bir yanıtı olmamakla birlikte, öncelikle risk grubunda olan beş yaş altı ile 65 yaşın üzerinde ki kişiler, hamileler ve kronik başka rahatsızlığı olanlar ayrılarak, tanı konulmasında bu kişilere daha fazla önem verilir.

Grip Salgını Nasıl Önlenir?

Grip Teşhisi Nasıl Konur? Sorusuyla birlikte sorulması gereken diğer bir soruda, grip salgınının nasıl önleneceği olmalıdır. Her yıl farklı özelliklere sahip bir virüs olarak ortaya çıkan İnfluenza virüsü, kendisine karşı kullanılan tedavi yöntemlerine bağışıklık kazanır. Her yönteme kazanmasa da, belirsiz oranlarda değişikliğe uğrar. Bu durum özelliklerinin net tespit edilmesini ve buna göre uygulanacak tedavi yöntemlerinin belirlenmesi yönteminin izlenmesine sebep olur.

Bu süreç içerisinde tanısının hızlı şekilde konulması büyük bir önem arz eder. Bu sebeple Grip Teşhisi Nasıl Konur? Sorusu da sıklıkla sorulan bir soru haline gelir. Teşhisle birlikte başlayan tedavi döneminde, özellikle yüksek risk grubunda bulunan hastalar, grip hastalığı nedeniyle ölümcül risk altındadır. Virüsün yayılımı ve salgın haline dönüşmesi sırasında alınacak önlemler topluma çeşitli araçlarla duyurulur. Özellikle salgın dönemlerinde başvurulan maske takma yöntemi, gripten korunmanın en etkili yöntemlerinden biridir. Maskeler salgının niteliğine göre değişse de, genelde % 99 düzeyinde çok yüksek bir korunma sağlar. Benzer şekilde klimalarda veya havalandırma sistemlerinde bulunan filtreler de, grip virüsünün yayılmasında önemli oranda engelleme sağlarlar. Bağışıklık sisteminin güçlü olması da, virüsün bulaşma riskinin azaltılmasında önemli bir başka önleyicidir.

Hastalarda sıklıkla ve genel olarak görülen, kas ağrısı, boğaz ağrısı, eklem ağrıları, yüksek ateş, şiddetli halsizlik, burun tıkanması ve akıntısı gibi genel belirtiler, her hastada hepsi birden görülen belirtiler değildir. Bu sebeple hastalığın tanısının uzmanlar tarafından konulması da, özellikle yüksek risk grubunda bulunan kişiler için çok önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?