• DOLAR
  5,8109
  %0,42
 • EURO
  6,4313
  %0,46
 • ALTIN
  273,02
  %0,46
 • BIST
  7,6459
  %0,53
Grip Nasıl Bulaşır

Grip Nasıl Bulaşır

Hemen her burun akıntısı veya boğaz ağrısı halk dilinde grip olarak algılanır ve tanımlanır. Grip, nezle soğuk algınlığı farklı hastalıklardır. Üst solunum yollarında enfeksiyona neden olmaları ortak özellikleridir. Ancak bunun dışında bu hastalıkları oluşturan virüsler farklıdır, hastalığın seyri ve oluşturduğu tehlikelerde faklıdır. Grip hastalığı İnfluenza adı verilen A,B,C türleri bulunan bir virüstür. Bulaşıcı özelliği çok yüksek olan bu virüs aynı zamanda hayati tehlike oluşturabilecek denli ciddiye alınması gereken bir virüstür. Tarihte büyük grip salgınları nedeniyle, çok sayıda ölümlü vaka yaşanmış olduğu gibi, İnfluenza virüsü, zaman içerisinde kendisine karşı kullanılan tedavi yöntemlerine bağışıklık kazanarak yeni türlerle ortaya çıkan bir virüstür. Bu sebeple Grip Nasıl Bulaşır? Sorusunun yanıtları hakkında bilgi sahibi olmak önemlidir.

Damlacık Enfeksiyonu ve Temas

Grip Nasıl Bulaşır? Sorusu sıklıkla sorulmasına karşın, bulaşıcı özelliği çok yüksek olan İnfluenza virüsüne karşı korunmak da zordur. Üst solunum yollarında bulunan virüsler ve bakteriler, hastalığın etkisiyle sıklıkla yaşanan burun akıntısı, hapşırma, öksürme ve hatta nefes alıp verme yoluyla havaya dağılır. Damlacık enfeksiyonu olarak tanımlanan bu durum, grip virüsünün herhangi bir nokta da 48 saate yakın canlı kalabilmesi, birkaç metreye kadar havada bulaşmayı başarabilmesi düşünüldüğünde en önemli bulaşma yollarından biridir.

Diğer önemli bulaşma yollarından biri ise hasta olan kişinin kalabalık ortamlarda bulunması, tokalaşma, öpüşme ve yakın bir şekilde başka kişilerle konuşması durumudur. Aynı zamanda burun akıntısı ve öksürme sırasında elle kapatılması, bu virüsün el üzerinde sürekli olmasına ve temas edilen her yere de yayılmasına sebep olur. Henüz hasta olduğunu anlamamış bir kişi, hastalığın başlamasından 1 gün öncesi ve hastalığın sona ermesinden 5 gün sonrasında kadar etkili bir şekilde taşıyıcı durumundadır.

Grip Nasıl Bulaşır? Sorusunun yanıtları, aynı zamanda bu virüsten nasıl korunabileceğimizin önemli detaylarını içerir. Özellikle kalabalık ortamlar ve toplu taşıma araçları ile seyahatler sonrasında, mutlaka el yüz hijyenine önem verilmesi, önemli bir koruyucu önlemdir. Sık sık ellerin yıkanması, çok yakın konuşmama, tokalaşma ve temastan olabildiğince kaçınma, özellikle sonbahar ve kış aylarında başvurulabilecek önlemler arasında yer alır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?