• DOLAR
  5,8147
  %0,44
 • EURO
  6,4658
  %0,25
 • ALTIN
  276,07
  %0,90
 • BIST
  7,7627
  %1,70
Grip Belirtileri Nelerdir?

Grip Belirtileri Nelerdir?

Yılın belirli dönemlerinde salgın haline dönüşmesiyle sıkça karşılaştığımız grip, virüs yoluyla bulaşan bir hastalıktır. Grip hastalığına neden olan virüs İnfluenza virüsüdür ve A, B, C olmak üzere farklı türleri bulunur. 20. Yüzyılın ilk çeyreğinde birden bire ortaya çıkmış olan bir virüs olan İnfluenza, 1918 yılında dünya geneline ulaşan bir salgında 25 ile 40 milyon arasında insanın ölümüyle sonuçlanmış bir tablo bırakmıştır. Yaklaşık 18 aylık bir süre içerisinde oluşan bu tablodan sonra, İspanyol Gribi olarak da adlandırılan bu salgın durmuş, virüste kendiliğinden ortadan kalkmıştır. Bu durum yıllar boyunca gribin neden belirli dönemlerde salgın oluşturduğu konusunda ki araştırmaların bir türlü net şekilde sonuçlanamamasına neden olmuştur. Bu alanda sürdürülen araştırmalarda en güçlü bulgular, geçmiş 5 seneye dayanıyor. Grip Belirtileri Nelerdir? sorusu salgın dönemlerinde en çok sorulan sorulardan biri oluyor.

Genel Belirtiler Nelerdir?

Grip Belirtileri Nelerdir? Sorusunun cevabı çeşitlilik gösterir. Bunlar arasında 41 derece ve daha yüksek ateş, boğazda şiddetli ağrı, kaslarda ve eklemlerde görülen ağrılar, kuru öksürük, ses kısıklığı, göz ağrısı, terleme, iştahsızlık, burun tıkanması ve akıntısı ve en tipik semptomlardan biri olarak çok yoğun şekilde görülen halsizliktir. Bu belirtilerin hepsinin birden görüldüğü grip vakaları olsa da, bazı vakalarda belirtilerin sadece bir kısmı tüm hastalık süresince görülür. Genel olarak görülen belirtiler, halsizlik, yüksek ateş, boğaz ağrısı, gürültüye aşırı duyarlı baş ağrıları, kas ağrıları ve eklem ağrılarıdır.

Gripten Korunmanın En Güvenli Yolu Nedir?

Grip Belirtileri Nelerdir? Sorusuyla birlikte en çok sorulan sorulardan biri korunmanın en güvenli yolunun ne olduğudur. Klimalarda bulunan filtrasyon sistemleri, maskeler gibi filtre araçları, İnfluenza virüsünün bu filtrelere takılmasını sağlayan önemli araçlardır. Örneğin kış aylarında veya grip salgınının olduğu dönmelerde, maske kullanımı %99 gibi büyük bir oranla bu virüsü engelleme potansiyeline sahiptir. Virüsün kış veya sonbahar aylarında neden daha yaygın bir şekilde görüldüğü konusunda belirli tahminler olsa da bu konuda da net veriler yine son 5 yıla dayanıyor. Genel olarak bilindiği üzere, grip virüslerinin, soğuk hava koşullarında, düşen bağışıklık oranımıza bağlı olarak salgın oluşturmadığı yönünde bulgular ortaya koyuyor. Asıl nedenin, yağışlı olmasına rağmen, daha kuru hava koşullarına sahip olan kış aylarının, virüs için daha kolay yayılma alanı oluşturduğu yönünde. Aynı zamanda daha uzun süreler boyunca hayatta ve havada kalma şansına sahip olabiliyorlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?