• DOLAR
  6,7365
  %0,03
 • EURO
  7,2999
  %0,18
 • ALTIN
  350,76
  %0,11
 • BIST
  8,2615
  %-0,06
Göz Tansiyonu Nedir Tanisi Ve Tedavisi?

Göz Tansiyonu Nedir Tanisi Ve Tedavisi?

Gözlerimizde dokuları besleyen “ Aköz sıvı “ adıda verilen bir sıvı bulunur. Gözün ön tarafında bulunan bu sıvı göz içerisinde üretilir. Sürekli üretilen bu göz sıvısı “ Trabeküler ağ “ adı verilen kanallar aracılığıyla da dışarıya atılır. Normal çalışan bir sistem böyleyken, bu sıvının dışarıya atıldığı kanallarda oluşan küçük veya büyük tıkanıklar, bu sıvının dışarıya atılması sırasında sorunlar oluşturur. Sıvının dışarıya biraz veya tamamen atılamaması durumu ise, gözde bir sıvı basıncı oluşturur. Göz tansiyonu, halk arasında “ Karasu” hastalığı olarak tanımlandığı gibi, Tıp dilinde “Glokom” olarak isimlendirilir.

Göz içerisinde artan sıvı basıncı, aynı zamanda göz sinirlerine baskı uygulamaya başlar, optik sinir veya görme siniri adı verilen bu sinirler üzerinde oluşan baskının artması, zaman içerisinde ciddi görme sorunlarının ortaya çıkmasına neden olur. Anormal göz basıncı artışı, tıkanmaların seviyesine paralel olarak belirli ölçülerde fark edilmeyen boyutlarda olabilir. Bu sebeple genelde erken teşhisi oldukça zorudur. Oluşturduğu rahatsızlıkların başlangışta, sıradan kabul edilebilecek türde olması, fark edilmesini zorlaştırır. Glokom tanısı konulara tedavisine başlanmış hastaların büyük bir bölümü, genellikle başka bir sorun nedeniyle göz doktoruna başvurmuş kişilerden oluşur. Bununla birlikte kör olmaya varıncaya kadar, çok ağır sonuçlar oluşturabilen bir rahatsızlıktır.

Göz Tansiyonu Tanısı Nasıl konulur?
Erken seviyelerde net belirtiler göstermeyen Göz Tansiyonunun tanısının konulması bir dizi işlemle gerçekleştirilir. Doktor muayenesi anında durumdan şüphelenilmesi halinde, göz içi basıncı ölçümü yapılır. Göz sinirlerinin incelenmesi, görme kabiliyetinin ölçülmesi, ihtiyaç duyulması halinde tomografi çekimi gibi işlemler sonucunda tanı konulur.

Göz Tansiyonu Tedavisi Nasıl Yapılır?
Sinsi bir hastalık olan Glokom ya da Göz tansiyonu, ulaştığı seviye itibariyle oluşturduğu hasarlar çoğunlukla geri döndürülemez hasarlar durumundadır. Tedavi süreci, hasarların ve görme kaybının daha fazla artmamasına ve olabildiğince daha konforlu bir görme yetisi oluşturmaya yöneliktir. Göz basıncının düşürülmesine yönelik göz damlaları, tanı konulduktan sonra ve hastalığın ulaştığı seviyeye göre sürekli kullanılır. Şeker hastalığı, genetik yatkınlık, Miyopluk, ileri yaş grupları, göz yaralanmaları, uzun süreli kortizon tedavisi gibi etkenler, glokom veya göz tansiyonu oluşmasında risk grubu içerisinde yer alır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?