• DOLAR
  5,7737
  %0,63
 • EURO
  6,3610
  %0,65
 • ALTIN
  271,42
  %0,48
 • BIST
  104.828
  %0,82
Göz Kuruluğu Nedir Neler İyi Gelir

Göz Kuruluğu Nedir Neler İyi Gelir

Her insan normal şekilde gün boyunca rahatlayabilmek amacı ile kontrolü dışında göz kırpma hareketinde bulunur. Bu hareketin otomatik olarak meydana geliyor olmasının da tıbbi, bilimsel bir nedeni ve açıklaması mevcut. Bir insanın belirli periyotlarda göz kırpmasının amacı gözlerinin kayganlaşmasını ve nemlenmesini sağlamaktır. Bu şekilde gözlerde kuruluk hissedilmez. Ancak bazı kişiler için ise göz kuruluğu şikayetleri söz konusu olur. Çünkü bazı durumlarda gözde, nemlenme için yeterli miktarda gözyaşı üretimi gerçekleştirilemez ya da gözyaşının boşaltımı normal şekilde olmaz. Tıp literatüründe bu sorunun “keratokonjunktivitis sika” şeklinde ismi bulunurken, genel tanımlaması göz kuruluğu sendromu şeklindedir.

Göz Kuruluğuna Neler İyi Gelir?

Çok can sıkıcı ve rahatsız edici bir durum olabilen göz kuruluğuna karşı yapılabilecek basit müdahaleler ile rahatlama ya da çözüm sağlayabilirsiniz. Göz kuruluğu için evde yapılabilecekler çoğu zaman yeterli olabilir. Ancak bu müdahalelerde alerjik reaksiyonlara ve diğer göz sorunlarına karşı mutlaka dikkatli olmanız da ayrı bir önem taşıyor.

Göz kuruluğu sendromu için günümüzde uzmanların doğal tavsiyeleri bulunuyor. Bunların en başında Hint yapı, Hindistan cevizi yağı gibi organik ürünlerle yapılabilecek kürler ilk sırada yer alıyor. Bunun dışında göz kuruluğunun sık sık meydana gelmesinde vücuttaki vitamin veya minerallerin eksikliği neden olabiliyor olabilir. Bu sebeple mutlaka vücudunuza ideal miktarda vitamin ve mineral alımı gerçekleştirdiğinizden emin olmalısınız. Bunun içinde bol bol meyve ve sebze tüketimine ağırlık vermeniz çok büyük bir önem taşıyor.

Göz Kuruluğu İçin Salata Kürü

Kurumuş gözlere tedavi sağlamak amacı ile kullanabileceğiniz en etkili ve en basit şeylerden birisi de salatalıktır. İçerisinde yüksek miktarda vitamin, mineral ve su barındıran salata, göz kuruluğu şikayetlerine iyi gelecektir. Göz kuruluğu şikayetleriniz için soğuk bir salatalık önce dilimler halinde kesilir. Daha sonra gözlerinizi kapatarak, gözlerinizin üzerine yerleştirin. 2 ya da 3 dakika kadar bu şekilde bekleyerek, birkaç kez tekrarlayabilirsiniz. Çok kısa zaman dilimleri içerisinde etkisini göstereceğinden emin olabilirsiniz. Bu sayede de son derece sağlıklı bir şekilde göz kuruluğundan kurtulabilseniz de daha ciddi ve daha kronik sorunlar için göz doktoruna görünmenizde fayda var.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?