• DOLAR
  5,7819
  %-0,46
 • EURO
  6,4309
  %-0,51
 • ALTIN
  277,48
  %-0,13
 • BIST
  99.078
  %1,22
Gece Körlüğü Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Gece Körlüğü Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Halk arasında Tavukkarası olarak da bilinen bu rahatsızlık, geceleri veya az ışık bulunan ortamlarda bulanık görüş, net görememe, az görme veya hiç görmeme durumları olarak ortaya çıkabilir. A vitamini eksikliği sebebiyle ortaya çıkan bu rahatsızlığın ana nedenlerinden biri genetiktir. Bununla birlikte başka rahatsızlıkların belirtisi olarak da ortaya çıkabilir. Genellikle küçük yaşlarda ortaya çıkan türleri, genetik devamlılık nedeniyle oluşabilir. Bu tür hastaların bir kısmı tedaviye yanıt verip, yaşam boyu belirli oranda görme kazanımı sağlarken, bazıları özellikle ışığın az olduğu ortamlarda görme yetisini tamamen kaybedebilir.

Gece körlüğü tedavisi konusunda belirli bir tedavi yöntemi yoktur. Tedavi için uygulanan, çeşitli destekleyici yöntemler bulunuyor.

Kalıtsal Gece Körlüğü

Özellikle beslenme konusunda sorunların olduğu, açlık çekilen ülkelerde gece körlüğünün görülme oranı, A vitaminin sürekli eksikliğine bağlı olarak çok yoğundur. Ülkemizde bu oran % 1 in çok altındadır. Gözün iç bölümünde yer alan retinada bulunan, geceleri görmemizi sağlayacak şekilde özelleşmiş “ Rod “ adı verilen hücrelerin zarar görmesi, bozulması, genetik geçiş sırasında yaşadığı tahribat veya doğum öncesinde tam olarak oluşmaması, gece körlüğü veya Tavukkarası olarak bilinen bozukluğun ortaya çıkmasına neden olur. Gece körlüğü tedavisi olmayan bir hastalıktır. Buna karşın çeşitli tedavi yöntemleriyle körlüğün belirli oranlarda tedavisi sağlanabiliyor. Tedaviye cevap verme oranı, hastalığın seviyesi, “ Rod “ hücrelerinin ne kadarının zarar gördüğüne bağlı olarak değişkenlikler gösterebiliyor.

Sonradan Oluşan Gece Körlüğü

Sonradan oluşan gece körlüğü sorunları, çeşitli travmalar veya altta yatan başka hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkarlar. Bu durumda tedaviler, öncelikle altta yatan kaynağın belirlenmesi ve bu hastalıkların tedavi edilmesine odaklanır. Ancak bu süreç içerisinde “ Rod “ hücrelerinin ne kadar zarar gördüğü, gece körlüğü tedavisi konusunda da ne kadar başarılı olunacağının ana faktörüdür. Gece körlüğü tanısının konulması için, mutlaka uzman bir göz doktoruna başvurulmalıdır. Göz doktorunun yapacağı çeşitli testler sonrasında Gece körlüğünün net tanısı konulabilir. Tanının konulmasının ardından neden oluştuğu ile ilgili araştırma süreci başlar ve tedavi de buna göre yapılmaya başlanır. Gece körlüğü tedavisine ne kadar erken başlanırsa, tedavi şansı da buna göre yükselir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?