• DOLAR
  5,7718
  %-0,63
 • EURO
  6,4225
  %-0,64
 • ALTIN
  277,06
  %-0,28
 • BIST
  99.143
  %1,28
Gebelik Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Gebelik Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Hamile olup olmadığından şüphe duyan her anne adayı ilk olarak eczanelerden temin edilebilen idrar testi yoluyla hamile olup olmadıklarını anlamaya çalışırlar. Bu süreçte eczaneden alınan testi uygulayan anne adayları testin pozitif olduğunu gördükten sonra ise bir heyecanla bunu tıbben netleştirmek amacıyla bir hastaneye giderek kan verme yoluyla hamile olup olmadıklarını netleştirmektedirler.

Hamileliği netleşen anne adayları hamile olduklarını öğrendikten sonra akıllarına ilk olarak ne kadar sürelik hamile oldukları gelmektedir. Bizlerde bu yazımızda Gebelik Hesaplamasının Nasıl Yapıldığı? Otomatik Gebelik Hesaplama Aracını sizlerle paylaşacağız.

Gebelik Hesaplama Aracımıza Yazımızın En Altından Ulaşabilirsiniz

Gebelik Hesaplaması Nedir?
Gebelik hesaplaması anne adayının ne zaman gebe kaldığına göre bebeğin doğacağı tarihi tahmin etmeye denilmektedir. Bu tarihler genel olarak net bilinememektedir. Gebelik tarihi hesaplanan anne adaylarının yalnızca %5 lik bir dilimi söylenen tarihte bebeklerini kucaklarına alabilmektedirler.

Gebelik Hesaplaması Nasıl Yapılır?
Hamilelik süreci başlayan anne adayları hamile kaldığı ilk günden itibaren bebeklerinin doğum tarihlerini hesaplamaya başlamaktadırlar. Bebeklerinin doğum gününü hesaplayan bir çok anne adayı ne yazık ki çocuklarını hesapladıkları tarihten ya 1 hafta önce yada 1 hafta sonra kucaklarına alabilmektedirler.

Gebelik tarihini net olarak hesaplayabilmek için son adet tarihini net olarak bilmek en önemli husustur. Son adet tarihi ile ultrason verileri hesaplanarak tahmini olarak bebeğin doğum tarihi hesaplanmaktadır. Ortalama olarak gebelik hesaplaması son adet tarihinn üzerine 280 gün ekleyerek yapılabilir diyebiliriz. 280 gün demek yani 40 haftalık bir süreç sonunda bebeğinizi kucağınıza alabileceğiniz manasına gelmektedir. Buradaki rakamları ortalama olarak vermemizin nedeni bebeklerin genel olarak 38-42 haftaları arasında dünyaya geliyor olmasıdır.
Gebelik hesaplamasını otomatik olarak sitemizin alt kısmında bulunan gebelik hesaplama alanından gerekli alanları doldurarak hesaplamanızı yapabilirsiniz.

Gebelik Hesaplaması Doğru Sonuç Verir mi?
Gebelik hesaplamasının nasıl yapıldığını yukarıda sizlerle paylaşmıştık. Gebelik hesaplamalarının doğru sonuçları verme durumuna bakacak olursak tıbben yapılan hesaplamalar gibi sitemizde bulunan ve başka sitelerde bulunan hesaplama araçları da kesin sonuçlar verememektedir.

Hamilelik süresince bir çok etken bebeğin doğum tarihini etkileyebilmektedir. Örneğin bebeğin gelişiminin hızlı veya yavaş olması bebeğin doğacağı tarih üzerinde oldukça önem arz etmektedir. Bebeğin gelişiminin yanı sıra annenin sağlık durumu da bebeğin doğum tarihi açısından oldukça önemlidir. Aşağıda bebeğin doğacağı tarihi etkileyen hususlara sizler için ayrıca değineceğiz.

Bebek Doğum Tarihini Etkileyen Hususlar
* Anne ikiz gebelik yaşıyorsa doğumun erken olacağı tıbben kanıtlanmış bir husustur yani ikiz gebeliklerde doğum erken olmaktadır.
* Annede bazı hastalıkların bulunması örneğin idrar yolu enfeksiyonu, tansiyon, şeker hastalığı gibi hastalıkların bulunması bebeğin doğumunu öne çelebilir.
* Önceden sezaryen ile doğum yapan annenin şuan ki bebeğini de sezaryen ile yapacak olması da doktor tarafından uygun bir erken tarih belirlenmesine neden olabilir.
* Anne karnındaki bebeğin bulunduğu sıvının seviyesinin azalması bebeğin erken doğmasına neden olabilir.

Bebeğin Anne Karnındaki Oluşum Süreci
Bebeğin anne karnındaki oluşum sürecini doktorlar ay ay değil de hafta hafta takip etmektedirler bu nedenle bizlerde kısa kısa haftalarda neler yaşanıyor aşağıda değineceğiz.

1 – 4. hafta arası: Bu süreçte anne henüz hamile olduğundan haberi olmayabiliyor. Genellikle anne adayları adet olmadığını düşünerek yapılan testlerle hamile olduğunu öğrenmektedir. Bu aralıkta anne bebeğinin oluşumu ile ilgili anne hiçbir şeyin farkına varmayabilir.


5 – 8. hafta arası: Bu süreç içerisinde bebek oluşumu yavaş yavaş başlıyor ancak anne yine oluşumlarla ilgili bir his yaşayamayabiliyor. Bu süreçte anne adayları aşerme sürecine girebilmektedirler.

9 – 13. hafta arası: Bu süreçte artık bebeğin organları oluşur ve bebeği ultrasonda görebilirsiniz. Aşerme bu dönemde artacaktır.

14 – 17. hafta arası: Bu süreçte bebeğin organları gelişerek bebek kuvvetlenmeye başlamaktadır. Bu dönemde bebeğin cinsiyeti net olarak belli olur.

18 – 21. hafta arası: Bebeğin büyüme aşaması hızlanmaktadır ve anne tekmeleri net olarak hissetmektedir. Artık anne karnı da dışarıdan belli olmaya başlar.

22 – 26. hafta arası: Bu süreçte bebeğin iç organları büyümeye devam etmektedir ve anne bebeğini daha çok hisseder.

27 – 31. hafta arası: Bu süreçte bebeğin bedeninde tüyler çıkmaya başlar ve bebeğin deri rengi yavaş yavaş ortaya çıkmaya başlar.

32 – 36. hafta arası: Bu süreçte artık bebeğin gelişimi yavaş yavaş tamamlanmaya başlayarak doğum için kanala yönelir.

37 – 40. hafta arası: Bu süreç içerisinde anne ve baba adayları artık her an bebeklerinin dünyaya gelebileceğini düşünerek tüm hazırlıklarını tamamlamaları gerekir çünkü artık bebek gelişimini tamamlamış ve doğru zamanı bekliyor olacaktır.

Gebelik Hesaplama Motoru
Gebelik tarihinizi hesaplamak için aşağıdaki hesaplama aracımızda son adet tarihini girerek hesaplama yapabilirsiniz. Gebelik hesaplama aracımız sizlere;

Bebeğinizin Tahmini Doğum Tarihi

Çocuğunuzun Burcu Terazi Olacak

Gebeliğin Oluştuğu Tahmini Tarih

Gebelik Testinin Doğru Sonuç Göstereceği Tahmini Tarih

Bebeğinizin İlk Hareketini Hissedeceğiniz Tahmini Tarih

Bebeğinizin İlk Kalp Atışını Hissedeceğiniz Tahmini Tarih

İlk Trimesterin (İlk üç ayın) Tahmini Bitiş Tarihi

İkinci Trimesterin (İkinci üç ayın) Tahmini Bitiş Tarihi gibi konularda net olmayan bilgiler verecektir. Hesaplama aracımız sadece tahmin yürütmektedir

[GENCSaglik form=”GebelikHesaplama” renk=”Pembe”]


Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?