• DOLAR
  6,6112
  %-1,36
 • EURO
  7,2310
  %-1,73
 • ALTIN
  342,15
  %-0,22
 • BIST
  8,2374
  %-0,71
Gebeliğe Engel Olan Faktörler Ve Gebelikte Yapılması Gerekenler

Gebeliğe Engel Olan Faktörler Ve Gebelikte Yapılması Gerekenler

Çocuk sahibi olmak her çiftin en büyük temenni ve isteklerinden birisidir. Ancak yaşam koşullarında yapılan çeşitli hatalar, çocuk sahibi olmak isterken, istemeden buna engel olunmasına neden oluyor. Gebeliğe engel olan faktörler konusunda hassas bir yaklaşım sergilenmezse çok uğraşılmasına rağmen bir türlü çocuk sahibi olunamayabiliyor. Bununla birlikte sağlık sorunları da gebeliğe engel olan faktörler arasında yer almaktadır.

Bununla birlikte gebeliğin oluşumuna engel teşkil eden faktörlerden birisi olarak da yüksek miktardaki alkol ve sigara tüketimi gibi zararlı alışkanlıklar hamileliği engelleyen en önemli etkenlerden birisidir. Bayan ya da erkeğin hamilelik için yaptıkları tüm uğraşların tamamen boşa gitmesine neden olur. Bu yüzden de günümüzde çok ciddi bir sorun haline gelen alkol ve sigara tüketiminden mutlaka kaçınılması gerekmektedir.

Gebeliğe Engel Olan Faktörler
Gebeliğe engel olan faktörler sadece yapılan hatalarla sınırlı olmadığı gibi sağlık sorunları da gebeliğe engel teşkil eden nedenlerden birisidir. Gebeliğe engel olan etkenler arasında hormon düzeninde bozulma, rahim ve tüp hastalıkları, metabolik sorunlar, kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar, vajinal kuruluk ve erkeklerin sperm kalitesinin bozulması gibi etkenler gebeliğin engel olmasına neden oluyor.

Gebelikte Yapılmaması Gerekenler
Uzun uğraşlar sonucunda oluşan gebelikte risk oluşturabilecek her türlü olumsuz yaklaşımdan uzak durulması gebelikte yapılmaması gerekenler listesinde ilk sırada bulunuyor. Gebelik döneminde yapılmaması gereken hususlardan birisi kesinlikle ilaç, alkol ve sigara kullanımından kaçınılmasıdır. Bu tip etkenler hamilelikte hem anne adayının hem de bebeğinin sağlık durumunu riske etmeye neden olabiliyor. Bu sebeple de mutlaka gebelikte yapılmaması gerekenlere ilişkin olarak uzman doktorların tavsiyelerinin dikkate alınması gerekir.
Yüksek yaralanma riski içeren spor faaliyetlerinden kaçınılması, röntgen gibi radyasyon riski bulunan uygulamalardan kaçınılması, stres ve telaş gibi duygusal yıpranmaya neden olabilecek her türlü etkenden kaçılması gerekir. Bu tip etkenlerden uzak durulması halinde hamileliğin hem anne adayının hem de bebeğinin sağlık durumunun iyi olacağı ve çok daha kolay ve sorunsuz bir şekilde geçmesi sağlanabilir. Bunun için bireysel olarak da uzman doktorun kişisel önerilerine dikkat edilmesi gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?