• DOLAR
  5,7971
  %-0,49
 • EURO
  6,4953
  %0,11
 • ALTIN
  277,84
  %-0,57
 • BIST
  98.415
  %3,71
Fil Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Fil Hastalığı Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Halk arasında Fil hastalığı adı verilen rahatsızlığın tıp biliminde ki adı Lenfödem dir. Sıvı içerisinde bulunan hücrelerimizin, içinde yer aldığı bu sıvının adı Lenf sıvısıdır. Vücudumuzda belirli miktarlarda olması gereken bu sıvının miktarını dengeleyen sisteme lenfatik sistem ismi verilir. Bu lenfatik sistem, vücudumuzda kan dolaşımının yaşandığı gibi bir dolaşım sistemine sahip değildir. Vücudumuzda dolaşımını, günlük hareketlerimiz ile kas sistemi aracılığıyla yapar. Ancak yaşanan çeşitli bozukluklar, lenfatik sisteminden normalde taşıyacağından daha fazla lenf sıvısının oluşması gibi durumlarda, dolaşımda kesinti yaşanır. Bu kesintiler sırasında lenf sıvısı dokularda birikerek ve bu bölgelerde ödemler oluşturur. Bu ödemler nedeniyle ortaya çıkan görüntü halk arasında hastalığın fil hastalığı adıyla anılmasına neden olmuştur. Dokularda oluşan bu ödem noktalarında şişliğin yanı sıra, ağırlık, ağrı ve ayrıca enfeksiyonlara karşı yatkınlık durumları ortaya çıkar. Oluşan bu ağrılar ve diğer etkiler, yaşam kalitesinin olumsuz şekilde etkilenmesine neden olur. İlerleyen aşamalarda bu şişlikler hareketlerin kısıtlanması, kol ve bacaklarda hareket kısıtlanması gibi durumların da ortaya çıkmasına nende olur.

Lenfödem Nasıl Tedavi Edilir?

En yaygın nedenler arasında, kanser gibi bak kronik rahatsızlıklar için uygulanan tedaviler ile lenf damarlarının tahribata uğramasıdır. Fil hastalığı tedavisi sırasında başvurulan en yayın yöntem fizyoterapidir. Kompleks ve birden farklı yöntemle, uzmanlar tarafından uygulanan fizyoterapi, uzmanların elle gerçekleştirdiği lenf drenaj masajını içerir. Bunun yanında çeşitli cilt bakımları, bandajlar yoluyla uygulanan kompresyonlar ve çeşitli egzersizlerle tamamlanan farklı yöntemlerin bir arada kullanıldığı bir kompleks tedavi yöntemi bulunur. Bu tedavinin mutlaka uzmanları tarafından uygulanması çok önemlidir.

Tedavinin sonuç vermesinde tanının erken konulmasının önemi çok büyüktür. Tedavi süreci oldukça sıkıntılı ve kısıtlayıcı olsa da, hastalığın seyri ve özellikle de tedavi edilmemesi daha sıkıntılı, ağrılı ve kısıtlayıcı sonuçların ortaya çıkmasına neden olur. Fil hastalığı tedavisi olarak bilinen lenfödem hastalığının tedavisi, genellikle olumlu sonuçlanır. Hastalığa sebep olan nedenlerin belirlenmesine ve bu kaynağa yönelik tedavi uygulanması ise, Fil hastalığının yeniden tekrar etmesinin önüne geçer. Ayrıca verilen bazı egzersizlerin sürekli olarak uygulanması, hastalığın tekrar riskini en aza indirir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?