Salı , Eylül 17 2019
Ana Sayfa / Sağlık / Felç Nedir Nasıl Tedavi Edilir?
felc-tedavi

Felç Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

İnsan sağlığının en ciddi problemlerinden ve risklerinden birisi de felç rahatsızlığıdır. Bu nedenle de felç nedir sorusunun gündeme gelmesine neden olabiliyor. Her insan için risk taşıyan felç, temel olarak vücutta beyne giden kan ve oksijenin aniden kesilmesi veya azalması halinde bir kriz durumudur. Bu durumda kan akımının kesilmiş olduğu bölge içerisinde yer alan hücrelerde süratle ölüm meydana gelir. Buna bağlı olarak da felcin meydana geldiği nokta içerisinde mevcut işlevlerin kısmi veya kalıcı olarak kaybedilmesine neden olur. Günümüzde tıp literatüründe felç için inme kavramı da kullanılabilmektedir.

Felç Türleri Nelerdir?

Vücutta ortaya çıkabilen felç nedir sorusunun yanı sıra felç türlerine de bakılması gerekiyor. Bu noktada, farklı şekillerde meydana gelebilmektedir. Felç türleri arasında iskemik felç ve kanayıcı felç şeklindedir. İskemik felç temel olarak damarlarda kan pıhtısına veya plak ve yağ birikintilerine bağlı olarak tıkanıklık oluşması halinde meydana gelir. Kanayıcı felç ise temel olarak beyinde kan damarlarından birisinin beyin içerisinde kan kaçışına yol açması halinde ortaya çıkmaktadır. Ancak diğer türe göre çok daha düşük seviyede görülür. Buna karşın felç kaynaklı hayatını kaybetme oranı 30% ile diğer türe göre çok daha yüksek seviyededir.

Felç Tedavisi Nasıl Olur?

Günümüzde felç nasıl tedavi edilir sorusunun yanıtının ilk aşamasını ani müdahale oluşturmaktadır. Çünkü felç geçiren kişi için en kısa süre içerisinde müdahalenin yapılması gerekmektedir.  Çünkü beyin dokusunda tıkanma meydana geldiğinde hasar oluşur. Geçen süre içerisinde de bu hasar büyümeye başlar. Bu sebeple de en kısa süreler içerisinde tıkanmış olan damarın açılması gerekir. Bu şekilde beyin dokusunda meydana gelebilecek hasarın büyümesinin önüne geçilebilmesine yardımcı olur.

Bunun dışında günümüzde felç durumunda tedavi noktasında toplardamar için tedavi ve anjigrafik pıhtı çıkarma tedavisi şeklinde farklı olarak uygulanmaktadır. Tekrarlama durumunda acil felç tedavisi ardından kişinin geçirmiş olduğu felce ilişkin olarak gerekli olan tüm değerlendirmelerin hızlı ve etkin bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. Bu şekilde tekrarlama risklerinin ortadan kaldırılması için yapılacak işlemlerin belirlenebilmesi ve uygulanabilmesi mümkün olur.

Hakkında Çin Takvimi

Bebek cinsiyeti belirleme, hamilelik hesaplama, tüp bebek hesaplama gibi kadınları ilgilendiren hesaplama araçlarını tek sitede toplayan web sitesi...

İlginizi Çekebilir!

alzheimer

Alzheimer Nedir Erken Teşhis İçin Uygulanan Yöntemler

İleri yaşlardaki kişilerde riski çok yüksek olan ve toplumda yüksek oranda görülen Alzheimer rahatsızlığı, temel …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.