Salı , Eylül 17 2019
Ana Sayfa / Hamilelik / Epidural Anestezi İle Doğum Nedir?
epidural-nedir

Epidural Anestezi İle Doğum Nedir?

Hamilelik boyunca beklenilen ve sürekli değiştirilen kararlar sonucunda varılan noktada yapılan epidüral anestezi sıkça tercih edilmeye başladı. Bu anlamda en çok epidüral nasıl yapılır şeklinde ya da ağrı hissedilir mi gibi sorular da en çok merak edilen konular arasındadır.

Bölgesel olarak yapılan ve ağrının hissedilmesini engelleyen anestezi yöntemi lokal şekilde uygulanmalıdır. Bel boşluğuna yapılan anestezi ile belirli süreliğine o bölgedeki ağrı hissedilmez hale gelir ve bu sırada doğum gerçekleşir. Ortalama hissetmeme süresi olarak bilinen 5 – 30 dakika arası sancısız doğum başlar. Annenin kasılması ile yapılan epidüral doğum süresinde devam eder. Kasılmalar ile ıkınma da söz konusudur. Çünkü ancak ıkınarak doğum tam anlamı ile devam eder ve sonuçlanır. Doğum gerçekleştikten sonra da bu durum bir süre daha devam edebilir. Yalnız epidüral etkisi geçtikten sonra anne normal hayatına devam eder.  Böylece de epidüral doğum da gerçekleşmiş olur.

Sezeryan doğum içinde aynı şekilde epidüral anestezi söz konusu olabilir. Anne adayı belirli süreliğine bel boşluğundan anestezi alarak sezeryan doğumu gerçekleştirebilir.

Epidüral Doğumun Avantajları Nelerdir?

Halk arasında prenses doğum olarak da bilinen epidüral doğumun avantajları da bulunmaktadır. Özellikle ilk doğum için önemi büyük olan doğum şeklinin tecrübesi de avantajlı olabilir. Böylece doğum anı doğum sonrasını da takip edebilmek ağrısız şekilde mümkündür.

En merak edilen ve doğum tecrübesini ağrısız yaşamak isteyenler için epdüral doğum önerilmekte ve sıkça tercih edilebilmektedir.  Bu anlamda epidüral doğum riskleri de merak edilmektedir. Genel anlamda annenin tansiyonu en önemli aşama olmaktadır. Çünkü düşük tansiyon riski sorun yaratabilmektedir. Diğer yanda dikkat edilmesi gereken epidüral anestezili doğum riskleri arasında;

  • Aşırı kilolu olmak epidüral doğumu zorlaştırabilmektedir
  • Anestezinin kontrollü olması ve bu alanda uzmanın iyi olması gerekir. Aksi durumda anne adayı ağrı hissedebilir
  • Anne adayı enfeksiyon kapabilir
  • Bazı hastalarda epidüral doğum sonrası ile idrar yapmada sorun olabilmektedir
  • Alerjik durumlar ve baş ağrısı da riskler arasında bulunmaktadır.

Şeklinde risk olasılığı da söz konusudur. Genel anlamda doktor kontrolüne uygun tercih edilen Epidüral anestezi bel boşluğuna takılan Kateter ile olmaktadır. Katater takılma işlemi de acısız ve hızlıdır. Bu durum hasta ve doktora bağlı olarak 48 saat boyunca da geçerli olabilmektedir.

Hakkında Çin Takvimi

Bebek cinsiyeti belirleme, hamilelik hesaplama, tüp bebek hesaplama gibi kadınları ilgilendiren hesaplama araçlarını tek sitede toplayan web sitesi...

İlginizi Çekebilir!

dogum-fiyat

2019 Normal Doğum Fiyatları

Anne baba adaylarının yaptıkları planlama içerisinde en çok merak edilen alanlardan biri doğum giderleridir. Sağlıklı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.