• DOLAR
  6,1262
  %0,41
 • EURO
  6,6204
  %0,52
 • ALTIN
  322,20
  %1,42
 • BIST
  7,9217
  %0,75
Diş Sağlığı İçin Çiğnenmemesi Gereken Kurallar

Diş Sağlığı İçin Çiğnenmemesi Gereken Kurallar

Diş sağlığını korumanız sadece estetik görsellik için değil genel sağlığınız için bile oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Bu sebeple de diş sağlığı için çiğnenmemesi gereken kurallar konusunda kesinlikle dikkatli hareket etmelisiniz. Diş sağlığınız konusunda dikkat etmeniz gereken en önemli altın kurallar arasında ilk sırada yatmadan önce mutlaka dişlerin günde 2 defa olacak şekilde fırçalanmasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Günde en az 2 defa olacak şekilde dişler fırçalanırken beraberinde doğru temizliği sağlayabilmek adına ara yüz fırçası veya diş ipi ile de desteklenmesine dikkat edilmelidir. Bu şekilde tam bir ağız sağlığı ile dişlerde meydana gelebilecek her türlü soruna karşı etkin bir koruma sağlayabilirsiniz.
Diş fırçalamada en büyük hatalardan birisi de çok kısa fırçalama sürelerinin uygulanmasıdır. Uzmanlar diş fırçalamanın etkili olabilmesi için diş fırçalama süresinin 2 dakikadan az olmamasına dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarıyor.

6 Ayda 1 Diş Kontrolü Yaptırılmalı
Diş sağlığı için çiğnenmemesi gereken kurallar arasında bulunan bir diğer önemli konu ise diş kontrolleridir. Her 6 aylık periyotlarda mutlaka uzman bir diş hekimine başvuruda bulunarak, dişlerde genel bir sağlık kontrolü yaptırılmasına önem verilmelidir. Bu şekilde herhangi bir sorunun oluşum aşamasında gözlemlenmesi ile erken tedavi ile büyük sorunlara yol açmadan, diş sağlığının en iyi şekilde korunabilmesi sağlanabilmektedir.

Dişlerde Zorlamadan Kaçınılmalı
Gündelik yaşantı içerisinde yapılan bazı alışkanlıklar dişlerde fiziksel olarak ciddi zararlara neden olabiliyor. Ağza kalem sokulması, şişelerin ağız ile açılması ya da diş sıkma/gıcırdatma vb. eylemlerde dişlerde ciddi zararlara yol açmaktadır. Diş sağlığı için çiğnenmemesi gereken kurallar arasında uzmanlar mutlaka bu tip eylemlerden kaçınılması gerektiği konusunda uyarıyor. Özellikle de diş minesinin tahriş olmasına, dişlerde kırılma, çatlama veya zorlanma meydana gelmesine neden olabilecek bu tip eylemlerden mümkün olduğunda uzak durulması oldukça büyük bir önem taşımaktadır. Bu şekilde dişlerin sağlığı etkin bir şekilde korunabilmektedir.
Ağız ve diş sağlığının korunması noktasında ağız için kanser riskini en yüksek seviyeye çıkartan sigara gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulması da diş sağlığı için çiğnenmemesi gerekli olan kurallardan birisidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?