• DOLAR
  6,0878
  %0,34
 • EURO
  6,5789
  %0,43
 • ALTIN
  315,53
  %0,90
 • BIST
  7,8678
  %-0,26
Çocuklarda Vurma Davranışı Nasıl Önlenir?

Çocuklarda Vurma Davranışı Nasıl Önlenir?

Çocukların dünyayı yeni keşfetmeye başladığı dönemde, tüm eylem ve düşünceleri direkt olarak alışkanlıklar üzerine kuruludur. Bu dönemde çocuklar sebep ve sonuç ilişkisinin üzerinde alışkanlıklara bağlı bir düşünceye sahiptir. Bu çerçevede de çocukların çevresindeki vurma gibi agresif eylemlerde bulunması bir oyun niteliği taşıyabilir. Bu tip eylemlerinin fazlasıyla rahatsız edici ve zarar verici niteliğe ulaşması ya da alışkanlık kazanmaya başlaması durumunda çocuklarda vurma davranışı nasıl önlenir merak edilebiliyor. Bu durumda en önemli noktayı ebeveynler tarafından bu süreçte çocuklara olan yaklaşım şekli eyleminin yönlendirmesinde oldukça büyük bir etkiye sahiptir.

Çocukların Vurma Alışkanlığı Nasıl Önlenir?

Ebeveynler tarafından çocuklarda vurma davranışına yönelik olarak verilen ilk yüksek tepkiler genellikle olumsuz sonuçlar oluşturmaktadır. Bu süreçte ebeveynlerin, çocukların vurma davranışlarına çok sert tepkiler vermesi, çocuğun durumu inat haline getirmesine de yol açabilir. Çocuklarda vurma davranışı nasıl önlenir doğrultusunda çocukların bu davranışlarının değiştirilmesi ve daha olumlu bir şekilde yönlendirilmesini temel alan bir yaklaşım sergilenmesi gerekir. Bunun içinde çocuğun yapması gerekenler ve yapmaması gerekenler konusunda daha ılımlı bir şekilde bilinçlendirilmeye çalışılması daha iyi bir yaklaşım oluşturur. Bu nedenle de çocuğun vurduğunun görülmesi halinde çocuğun eyleminin incelenmesi ve bu eylemi dışında yapabilecekleri konusunda yine ılımlı bir şekilde yönlendirilmesi uzmanların en çok önerdiği yaklaşım şeklini oluşturur.

Uzmanlar çocuklarda vurma davranışı nasıl önlenir merak eden ebeveynler için ilk hamlenin çocuğun durdurularak, farklı bir ortama alınmasını ve “Dur” söylemini kararlı ve kesin yargılı bir ses tonuyla çocuğa iletmeyi öneriyor. Bu süreçte çocuğun devam edebilecek agresif tavırlarına karşı sakin kalınması ise çok önemlidir. Özellikle duyguların kontrol edilerek, çocuğa yaklaşımın daha bilinçli olmasına önem gösterilmelidir. Özellikle onun bu davranışı göstermesine iten duygusal durumunu anlayarak, farkındalığın hissettirilmesi gerekir. Daha sonra bu davranışın hangi durumda olursa olsun uygunsuzluğuna ilişkin, onunda idrak edebileceği bir üslup ve yakınlık ile açıklanmalıdır. Çocukların her zaman alışkanlıklar üzerine kurulu bir davranış yapısına sahip olduğunun unutulmaması ve yönlendirmesinin o doğrultuda verilmesi gerekir. Aynı zamanda da rol model olarak ebeveynlerin bu tip eylemlerden kaçınması da sorunun çözümü açısından örnek teşkil edilmesini sağlayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?