• DOLAR
  5,8109
  %0,42
 • EURO
  6,4313
  %0,46
 • ALTIN
  273,02
  %0,46
 • BIST
  7,6459
  %0,53
Çocuklarda Uykuyu Kolaylaştırma

Çocuklarda Uykuyu Kolaylaştırma

Her ebeveyn için en zorlu süreçlerden birisi de çocukların uyku moduna geçişidir. Her çocuk özellikle hareket kabiliyetinin gelişmesiyle birlikte vücutlarında yüksek bir enerji kapasitesine sahiptir. Bu nedenle de gün içerisinde oyun ve gezintiye fazlasıyla vakit ayırır. Ancak sağlıklı gelişimi için düzenli uykuya sahip olması gerekir. Çocukların, uyutulması oldukça zorlu bir süreç olduğundan çocuklarda uykuyu kolaylaştırma konusunda yardımcı olacak uygulamalara yoğun bir talep bulunuyor. Ebeveynler çocuklarını nasıl daha hızlı ve daha kolay bir şekilde gün içerisindeki tüm uyku saatlerinde uyutabileceklerinin arayışı içerisinde olabiliyor.

Uyku Saatiyle Yemek Saati Arasına Süre Koyulmalı

İnsan fizyolojisinin önemli bir hususu olarak beslenme ve uyku saatlerinin aynı dilimlerde olması vücudun uyku moduna geçişinin zorlanmasına neden olur. Bu duruma bir de çocukların hareketli ve enerjik yapıları ilave olduğunda çocukların uyutulması oldukça zorlu olabilir. Çocuklarda uykuyu kolaylaştırma için uzmanlar beslenme ve uyku saatlerinin aralarında zaman olmasına dikkat edilmesi gerektiğini belirtiyor. Yani çocukların uyku saatinde karnının ne uykuya geçişini zorlaştıracak kadar dolu bir mideye sahip olması ne de uykusunu bölecek kadar aç olmamasına dikkat edilmelidir. Bu nedenle de uzmanlar ebeveynlerin çocukların uyku saatleriyle, beslenme saatleri arasında minimum 45 dakika, maksimum 60 dakika süre olmasına dikkat edilmesini tavsiye ediliyor. Bu şekilde bebeklerin açlık-tokluk şikayeti olmadan daha kolay şekilde uyuyabilmesi mümkün olur.

Uyku Rutinleri Oluşturulmalı

Çok uzun olmaması koşulu ile uyku rutinlerinin oluşturulması da çocuklarda uykuyu kolaylaştırma açısından önemli etkiye sahiptir. Bu uyku rutinlerinin ortalama 5 dakikadan uzun olmamasına dikkat edilmelidir. Çünkü uzun uyku rutinlerinde belirli bir noktadan sonra çocukların getirilen uykusunun kaçmasına neden olunabilir. Masal okumak, sohbet etmek, müzik çalmak vb. pek çok eylem, çocuklarda uykuya geçişi kolaylaştırmak amacı ile uyku rutini olarak kullanılabilir. Bu rutinin oluşturulmasıyla bu eylemlerin yapılmaya başlandığında psikolojik olarak alışkanlıkların etkili olduğu bu dönemde çocukların uyku moduna geçmeye başlamasını sağlar. Bu durumda çocukların uyku saatlerini kaçırmadan, sağlıklı gelişimleri için temel ihtiyaçları olan uykularını en iyi şekilde alabilmeleri sağlanabilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?