• DOLAR
  5,7819
  %-0,46
 • EURO
  6,4309
  %-0,51
 • ALTIN
  277,48
  %-0,13
 • BIST
  99.078
  %1,22
Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı

Tırnak yeme alışkanlığı çocuklarda çok sık olarak görülebilen bir eylemdir. Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı özellikle 3 yaş itibari ile görülmeye başlar. Temel olarak çocukların uyum ve davranış bozukluğu olarak değerlendirilen bu eylemlere ilişkin olarak yeni ebeveynler, telaşlanarak, hatalı yaklaşımlarda bulunabiliyor. Bu durumda davranışın altında yatan ana sebebin tespit edilememesi ve çocukta bu davranışa olan eğilimin daha da artmasına neden olabiliyor. Ayrıca bu davranış kız çocuklarında, erkek çocuklarına oranla çok daha yüksek seviyede görülür.

Çocuklar Neden Tırnak Yer?

Günümüzde yapılan bilimsel araştırmalara göre çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı ile ilgili nedenlerin genellikle duygusal problemler olduğu belirlenmiştir. Özellikle çocuklarda tırnak yeme eylemine istinaden eşlik eden diğer bulgular ise parmak emme, bir şeyleri ağzına sokma ve dış gıcırdatma da görülebilmektedir. Bu noktada çocuklarda davranışlar ilk dönemlerde alışkanlıklar ve rol modellerden kopyalama üzerine kurguludur. Yani çocuğun tırnağını yeme alışkanlığını, çevresinde bulunan yaşıtlarından edinmiş olduğu bir alışkanlık olma olasılığının bulunduğunun da göz ardı edilmemesi gerekir. Dolayısıyla tırnak yeme alışkanlığı bulunan çocuklar için direkt olarak bir psikolojik problem mevcut olduğunun düşünülmemesi gerekir. Bunun yerine altında yatan temelin araştırılması bu gibi sebepler dolayısı ile büyük bir önem kazanır.

Günümüzde çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı nedenleri arasında psikolojik faktörlerin önemli bir etkisi olduğu da biliniyor. Özellikle de ebeveynlerinin boşanması, ebeveynlerin ilgisizliği, ebeveynlerin veya çok sevdiği kişilerin rahatsızlanması, kardeş kıskançlığı, yaşıtlarıyla yaşadığı sorunlar gibi pek çok duygusal faktör, tırnak yeme alışkanlığı kazanmasına neden olabilmektedir.

Çocuklarda Tırnak Yeme Alışkanlığı Nasıl Önlenir?

Çocuklarda tırnak yeme alışkanlığı söz konusu olması durumunda mutlaka dikkatli ve hassas bir yaklaşım sergilenmesi gerekiyor. Bu süreçte ebeveynlerin kızması ve baskı uygulaması eylemin yapılmasında daha fazla itici etki oluşturabilir. Bu noktada çocukların farklı eylem ve aktivitelere yönlendirilmesi bireysel olarak sağlanabilecek en ideal çözümlerden birisini oluşturur. Aynı zamanda da çocuklarda psikolojik kaygı ve sorunların belirlenerek, gerekli olan psikolojik desteğin profesyonel standartlarda sağlanmasına da önem verilmelidir. Bu şekilde çocukların

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?