• DOLAR
  5,7819
  %-0,46
 • EURO
  6,4309
  %-0,51
 • ALTIN
  277,48
  %-0,13
 • BIST
  99.078
  %1,22
Çocuklarda Parmak Emme Davranışı

Çocuklarda Parmak Emme Davranışı

Çocuklarda parmak emme hareketi çok sık görülen eylemlerden birisidir. Genellikle toplumda ebeveynler tarafından gelişim problemlerine işaret ettiği düşünülen çocuklarda parmak emme davranışı aslında psiko-patolojik sebeplerden tamamen bağımsız şekilde 3 yaş ile 4 yaşa kadar görülebilen bir eylemdir. Çocuklar parmak emme hareketi genellikle başparmak için yapılırken, diğer parmaklar içinde emme eyleminde bulunabilir. Bilimsel değerlendirmelere göre “zararsız” bir eylem olarak nitelendirilen bu harekete, bebeklerin hemen hemen tümünde karşılaşmak mümkündür.

Çocuklarda Parmak Emme Davranışı Neden Olur?

Fizyolojik gereklilikler dahilinde çocuklar ilk 3 ile 4 aylık dönem içerisinde olağan şekilde beslenmelerini “emme” yöntemi ile gerçekleştirir. Yeme ve içme aktivitelerini bu dönemde emme yöntemiyle gerçekleştiren bebeklerin, ilk yaşını doldurana kadar beslenme niteliklerinin önemli bir parçasını oluşturur. Bu durumda çocukların tamamen doğal şekilde emme hareketini gerçekleştirmekten huzur ve mutluluk duymaları gibi bir tablo ortaya çıkabilir. Bununla birlikte çocuklarda parmak emme davranışı sıklığı ise çocuktan çocuğa göre değişkenlikte gösterebilir.

Çocuklarda parmak emme davranışı için en önemli nedenlerden birisi de uykudur. Parmak emme eylemi ile uyku durumu arasında direkt olarak bir bağlantı bulunmaktadır. Anne rahminde alışmış oldukları bu eylem, çocukların uykularının gelmesi durumunda veya uyurken gerçekleştirdikleri bir eylemdir. Çocukların uykuya daldıklarında da bu eylemi gerçekleştirdikleri gözlemlenebilir ki özellikle 2 yaşındaki çocuklarda bu konuda fazlasıyla bir diretme görülebilmesi de mümkündür.

Çocuklarda Parmak Emme Davranışı Nasıl Engellenir?

İlk 1 yıllık periyot içerisinde çocuklarda parmak emme davranışı olağan bir durumdur. Bu nedenle de ilk yaş ve sonraki yaş içerisinde ebeveynler tarafından çocukların bu eyleminin göz ardı edilmesi gerekir. Genellikle 1.5 yaş sonrasında iyice yoğunlaşan bu hareketin, kendiliğinden yok olmasının beklenmesi daha doğru bir yaklaşım olur. Genellikle de 3 ile 4 yaş aralığında çocuklarda bu eylemin kendiliğinden bırakıldığı görülebilir. Bu konuda çocukların fazlasıyla zorlanması ve baskı altına alınması, doğal bir tepkime olarak daha fazla yapma isteğinin uyandırılmasına neden olabilir. Bu yüzden 3-4 yaş sonrasında bu eylemin sonlandırılmasının sağlanması için altında yatan nedenlerin araştırılması daha doğru bir çözüm yaklaşımı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?