• DOLAR
  5,7971
  %-0,49
 • EURO
  6,4953
  %0,11
 • ALTIN
  277,84
  %-0,57
 • BIST
  98.415
  %3,71
Çocuklarda Karanlık Korkusu Nasıl Önlenir?

Çocuklarda Karanlık Korkusu Nasıl Önlenir?

Bilimsel araştırmalar, insanoğlunda korkunun sonradan geliştiğini işaret ediyor. Özellikle ilk 4 aylık dönemde çocukların korku gibi problemleri bulunmuyor olsa da sonradan gelişen bu refleksleri ile çeşitli korkularının söz konusu olması söz konusu olabiliyor. Bunlardan birisi de karanlık korkusudur. Özellikle çocukların karanlık ortamda kalmaktan fazlasıyla çekinmeleri, psikolojik açıdan fazlasıyla yıpranmalarına neden olur. Çocukların uykularında dahi karanlıkta kalamamaları, uyku kalitelerinin düşmesine neden olur. Bu durumda çocukların gelişimi açısından olumsuz etki oluşturur. Bu yüzden çocuklarda karanlık korkusu nasıl önlenir ebeveynler tarafından en fazla merak edilen konulardan birisidir.

Çocuklarda Karanlık Korkusu Neden Olur?

Ebeveynler çocuklarda karanlık korkusu nasıl önlenir sorusunun yanıtını bulabilmek için öncelikli olarak buna neden olan etkenleri belirlemesi gerekmektedir. Yani her konuda olduğu gibi karanlık korkusunda da çocuklar öyle birden karanlıktan korkmaya başlamaz. Bunun tetikleyici bir nedeni bulunmaktadır. Bu konuda özellikle ebeveynlerin pek çok konuda yapmış oldukları hatalı söylemlerin önemli bir etkisi bulunmaktadır. Ebeveynlerin genellikle belirli bir şeyi yaptırmak ya da uygun olmayan bir şeyi yapmasını önlemek amacı ile üretmiş olduğu, çocukların karanlık korkusunun ortaya çıkışı noktasında etkili olur. “Bunu yapmazsan cüceler götürür”, “Yemeğini yemezsen canavarlar gelir” gibi birbirinden farklı söylemler, bebeklerin karanlıktan korkmasında tetikleyici olabilir. Aynı zamanda da izlenen, duyulan veya görülen şeylerde karanlıklardan korkmaya neden oluyor.

Karanlık Korkusu Nasıl Önlenir?

Günümüzde ebeveynlerin çocuklarda karanlık korkusu nasıl önlenir sorusuna yönelik olarak uzmanların önemli tavsiyeleri bulunuyor. Bu çerçevede de çocuklar için karanlık temalı veya karanlık atmosfer odaklı eğlenceli ve keyifli aktiviteler ilk sırada geliyor. Bu tip çocukların ilgisini çekecek ve beğeneceği aktiviteler sayesinde karanlığın, korktukları gibi kötü bir şey olmadığının gösterilebilmesi mümkün olur. Hafif şiddette ışık yayan eğlenceli ve dikkat çekici ışık kaynaklarının özellikle yattıkları odada kullanılması, kademeli olarak zaman içerisinde karanlık korkularından kurtulabilmelerine yardımcı olur. Ayrıca yavaş yavaş olsa da çocukların bu korkularının üzerine gidilmesi de korkunun zamanla yenilmesi için çok önemlidir. Bu şekilde çocukların karanlıktan korkmaları önlenebilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?