• DOLAR
  5,7819
  %-0,46
 • EURO
  6,4309
  %-0,51
 • ALTIN
  277,48
  %-0,13
 • BIST
  99.078
  %1,22
Çocuklarda Gecikmiş Konuşma

Çocuklarda Gecikmiş Konuşma

Çocuklarda yaşın ilerlemesine rağmen konuşmanın bir türlü gerçekleşmemesi, her ebeveyn açısından oldukça endişe verici bir durumdur. Çocuğun özellikle 3 yaşını geçmiş olmasına rağmen halen konuşmamış olması pek çok farklı nedene bağlı olarak meydana gelebilir. Çocuklarda gecikmiş konuşma durumu, bilimsel olarak konuşma geriliği olarak değerlendirilmektedir. Olağan gelişim sürecinde çocuklar, ilk 6 aylık dönemde bazı heceleri, sonraki 6 aylık dönemde ise söz konusu hecelerden kelimeler oluşturabilmeye başlayabilir. 2 yaşına kadar olan süreçte de çocuklar kelime gruplarını geliştirmeye ve daha fazla cümle yapısında konuşmalar gerçekleştirilebilmesine yardımcı oluyor. Günümüzde çocukların, nesneleri ifade etmekten çok işaretleri tercih ediyor olması konuşma tembelliğine neden olabilmektedir.

Çocuklarda Gecikmiş Konuşma Neden Olur?

Günümüzde çocuklarda gecikmiş konuşma durumu pek çok farklı nedenden dolayı meydana gelebiliyor. Bu çerçevede de çocuklarda konuşmanın gecikmiş olması; işitme kaybı ve sorunları, zeka geriliği, görme problemleri, gelişimsel gerilik, kronik depresyon ve çocukluk çağı psikozları gibi birbirinden farklı nedenler söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle de özellikle ilk 3 yaş içerisinde çocukların konuşmaya başlamaması durumunda profesyonel destek almaya özen gösterilmesi gerekiyor. Özellikle psikolojik faktörlerinde söz konusu olabileceğinden üzerinde baskı kurmadan, destekleyici niteliklerde yaklaşımların gerçekleştirilmesi ve kesinlikle herhangi bir kızma ve eleştirme yaklaşımında bulunulmaması gerekmektedir.

Çocuklarda Gecikmiş Konuşma Nasıl Çözülür?

Çocuklarda oldukça yoğun şekilde görülmeye başlanan çocuklarda gecikmiş konuşma problemlerine ilişkin olarak günümüzde çözüm yöntemleri bulunuyor. Özellikle de çocukların televizyon karşısında bulunmamasına gerekmektedir. Çocukların televizyonun uyuşturucu etkilerinden uzak durması özellikle de 0 ile 3 yaş grubunda mutlaka uzak durulması ve kaçınılması gerekliliği bulunuyor. Sık sık sorulan sorularında çocukların bu gecikmiş konuşmalarından kurtulabilmeleri sağlanabilmektedir. Bunun dışında çocukların kelimeleri hatalı telaffuz etmiş olması halinde mutlaka sabırlı bir yaklaşım sergilenmesi ve kesinlikle baskı kurmaktan kaçınılması gerekmektedir. Bunun dışında çocukların sosyalliğinin sağlanması da iletişim kurmaya teşvik edileceğinden gecikmiş konuşmasının ortadan kaldırılabilmesi açısından oldukça büyük bir önem taşır. Bu noktada sabırlı ve ilgili bir yaklaşımın kesinlikle üzerinde sorumluluk yükü oluşturulmadan gerçekleştirilmesi gerektiğinin de unutulmaması gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?