• DOLAR
  5,7991
  %-0,16
 • EURO
  6,4501
  %-0,21
 • ALTIN
  277,97
  %0,05
 • BIST
  97.886
  %0,58
Çocuklarda Cinsel Kimlik Sorunları

Çocuklarda Cinsel Kimlik Sorunları

Bir çocuğun birey olduğunda “sağlıklı” bir kimliğe sahip olması, doğru kimlik gelişimi ile mümkün olur. Ancak bu noktadaki “doğru kimlik gelişimi” belirli standartlar içerisine sınırlandırmadan ziyade sadece onun için doğru bir şekilde yönelimi belirtmektedir. Modern dünyada pek çok toplumda olduğu gibi Anadolu coğrafyasında da çocuklarda cinsel kimlik sorunları

çok yoğun olarak görülmektedir. Bunun nedeni ise toplumsal, dini ve ahlaki baskının ve eğitimin hatalı olmasıdır. Çocukların sağlıksız bir kimlik gelişimi, birey olduklarında hem kendileri için hem de çevresi açısından yaşamın gerçekten çok zorlu bir hale gelmesine neden olabilir. Bu nedenle de çocukların cinsel kimlik konusundaki sorunlarının dikkate alınarak, doğru yaklaşımın gerçekleştirilmesi çok önemlidir.

Çocuklarda Cinsel Kimlik Sorunları Nedenleri

Çocuklarda cinsel kimlik sorunları pek çok farklı nedenle meydana gelebilir. Çocukların cinsel kimlik sorunlarını görmezden gelmek, yapılabilecek en büyük hatalardan birisidir. Çünkü bunun altında yatan sorunların irdelenmesi ve doğru şekilde yönlendirilmesi çocuğun kendisi açısından cinsel kimliğini daha sağlıklı ve daha doğru şekilde biçimlendirebilmesine yardımcı olur. Günümüzde pek çok nedenle çocuklarda cinsel kimlik problemleri görülebiliyor. Bu noktada internetin de çok büyük etkisinin olduğu ebeveynler tarafından kesinlikle dikkate alınmalıdır. Özellikle de günümüzde ebeveynlerin çok erken yaşlardan itibaren çocuklarını internet gibi uçsuz bucaksız bir ortamda yalnız bırakmaları hayatı ve cinselliği yeni keşfetmeye başladığı süreçte çok ciddi sorunlar yaşamasına yol açabilir.

Çocuklarda Cinsel Kimlik Sorunlarına Yaklaşım

Günümüzde çocuklarda cinsel kimlik sorunları oluşmasının en önemli nedenlerinden birisi de ebeveynlerinin ve çevresinin tercihleri ve kimlik arayışındaki sert ve agresif tutumlarıdır. Bu nedenle çocuklarda cinsel kimlik problemlerinin hissedilmesi durumunda ailelerin, çocuklarının bu cinsel kimlik arayışlarında fevri hareket etmemesi çok önemlidir. Özellikle çok fevri şekilde, suçlayıcı nitelikli tutumlar, çocukların bu kimlik sorunları içerisinde psikolojik olarak boğulmasına neden olur. Baskılamak durumunda kaldığı cinsel kimliğiyle birlikte psikolojik açıdan fırtınalar, psikolojik yönden sağlıksız bir birey yetişmesine neden olur. Çocukların kesin yargılarla yönlendirilmesinden ziyade bu arayışlarında tamamen açık biçimde yönlendirici yaklaşımların gerçekleştirilmesi ve kesinlikle ve kesinlikle aceleci hareket edilmemesi ise çok önemlidir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?