• DOLAR
  6,7368
  %1,85
 • EURO
  7,3003
  %1,25
 • ALTIN
  350,71
  %2,20
 • BIST
  8,2747
  %0,45
Çocuklarda Arı Alerjisi Ölüme Neden Oluyor

Çocuklarda Arı Alerjisi Ölüme Neden Oluyor

Gmeşhurk hayatta en sık arıların niçin olduğu böcek sokmaları ile karşılaşılmaktadır. Ülkemizde en sık bal arısı ve yaban arısı sokmasına bağlı alerji gelişmektedir

.Arı sokmasına bağlı şikayetler arının soktuğu yer ile sınırlı (lokal) olabileceği şeklinde tüm vücudu ilgilendiren ve ölümcül olabilen şikayetlerde görülebilmektedir. Arı sokmasına bağlı alerjik reaksiyonlar genellikle dakikalar içerisinde başlamakta ve uygun tedavi verildiğinde ise kısa süre içerisinde gerilemektedir. Arı sokmasına bağlı gelişen lokal reaksiyonda sokulan bölgede kaşıntılı ve ağrılı bir kızarıklık ve ödem ortaya çıkmaktadır. Bu lokal tepki sıklıkla 10 cm den küçük olup bigün içinde gerilemektedir. Arı sokması sonrası sokmadan sonraki ilk bir saat içinde ortaya çıkan tüm vücutta yaygın kurdeşen, dil, dudak ve göz kapağı şişmesi, nefes darlığı, öksürük, fenalık hissi, morarma ve bilinç kaybı ile karakterize olabilen alerjik şok ve buna bağlı ölüm görülebilmektedir.

Arı alerjisi tanısında hastanın öyküsü, arı sokması sonrası gelişen fizik muayene bulguları, deriden ve kandan yapılan alerji testleri yer almıştır. Arı sokması lokal reaksiyonların tedavisinde sokulan bölgeye soğuk kompres uygulanması, ağızdan ve lokal olarak verilen alerji ilaçları kullanılabilmektedir. Arı sokması sonrası alerjik şok geçiren çocuk hastaların mutlaka tanısal değerlendirme, koruyucu önlemler ve aşı tedavisi açısından değerlendirilmek üzere Çocuk Alerji ve İmmunoloji uzmanına başvurmaları gerekmektedir. Arı sokması sokması sonrası alerjik şok geçiren hastaların mutlaka yanlarında Çocuk Alerji ve İmmunoloji uzmanları tarafınca reçete edilen adrenalin iğnesi taşıması önem arz etmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?