• DOLAR
  5,8108
  %0,42
 • EURO
  6,4277
  %0,41
 • ALTIN
  272,85
  %0,40
 • BIST
  7,6449
  %0,52
Çocuklara Cinsel Eğitim Nasıl Verilir?

Çocuklara Cinsel Eğitim Nasıl Verilir?

Dünyayı yeni keşfetmeye başlayan çocuklar, sürekli olarak çevresindeki ebeveynlerine yeni sorular sormaya başlar. Bu soruların bazıları özellikle toplum ahlak yapısı gereğince ebeveynlerin fazlasıyla zorlanmasına neden olabiliyor. Özellikle de cinsel eğitim kategorisinde yer alan çocukların sorularında ebeveynler, çocuklarına nasıl yanıt verecekleri ve bu konuda nasıl bir eğitim uygulayabilecekleri konusunda bilgisiz olabiliyor. Bu noktada uzmanlar, mutlaka olaya bilimsel yönden yaklaşılması ve çocuklar ile arada kurulmuş olan bağ yapısının korunmasına dikkat edilmesi gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor. Ebeveynler için zorlu bir konu olduğundan çocuklara cinsel eğitim nasıl verilir merak edilebiliyor.

Yaşa Göre Cinsel Eğitim

Günümüzde uzmanlar çocuklara cinsel eğitim nasıl verilir sorusunun yanıtını merak eden ebeveynlere, çocukların yaşına göre hareket etmeleri gerektiği konusunda uyarılarda bulunuyor. Yani çocukların vücut fizyolojisindeki gelişimler ile birlikte dimağında ortaya çıkan etkenlere göre hareket edilmesi gerekiyor. Yani çocuğun dimağının henüz kabul edemeyeceği, onu ürkütecek ve aynı zamanda da içerisine kapanmasına neden olabilecek yaşına uygun olmayan cinsel eğitim anlayışından kaçınılması çok büyük bir önem taşımaktadır. Okul öncesi dönemde verilecek cinsel eğitim ile okul döneminde ve ergenlik döneminde verilecek cinsel eğitimin birbirinden farklı olması gerekir. Özellikle okul öncesi döneminde aile ortamında ahlak yönünden pek de münasip olmayan bir hareketin çocuk tarafından yapılması halinde ebeveynlerin telaşlı ve sert bir yaklaşım gerçekleştirmemeleri gerekir. Çünkü söz konusu hareketler, bu dönemde çocuklar “cinsel” şeklinde bir olgu değildir. Çünkü bunun anlamını dahi bilmiyordur. Bu yüzden sıra dışı tepkilerin verilmesi hareketin daha ilgici gelmesine neden olur. Ancak bunun yerine “nötr” bir tepki verilmesi çocuğun harekete olan ilgisini yok edecektir.

Mahremiyet Öğretilmeli

Çocuklara cinsel eğitim nasıl verilir sorusunun yanıtını arayan ebeveynler için uzmanlar temel olarak çocuğun mahrem alanları öğrenmesi üzerine kurgulu bir eğitim tavsiye ediyor. Özellikle okul çağına yaklaşmış olan çocuğun evde “üryan” olarak tabir edilen bir vaziyette dolaşması, mahremiyeti özellikle toplum içerisinde tam olarak algılayabilmesini mümkün kılmaz. Bu yüzden küçük yaşlardan itibaren mahremiyet konusunda çocukların uygulamalı ( her zaman mahrem alanlarını kapatacak şekilde giydirilmesiyle) olarak eğitilmesi ve gizlilik duygusunun teşvik edilmesi gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?