• DOLAR
  5,8108
  %0,42
 • EURO
  6,4277
  %0,41
 • ALTIN
  272,85
  %0,40
 • BIST
  7,6449
  %0,52
Bronşit Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Bronşit Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

Günümüzde çok sık görülen rahatsızlıklardan birisi olan bronşit nedir sorusunun yanıtı ise temel açıklamasıyla vücutta akciğer içerisindeki “bronşiol” isimli küçük hava keseciklerinde enfeksiyon oluşumudur. Günümüzde bronşit rahatsızlığının görülme yüzdeleri ise hem yaş hem de mevsimsel faktörlere göre değişkenlik gösterebilmektedir. Enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkan iltihaplanma özellikle hava keseciklerinde daralmanın oluşmasına neden olur. Bu durumda akciğer kapasitesinde çok ciddi bir düşüşe yol açar. Genel olarak 2 yaş altı çocuklarda görülmektedir. Alt solunum yollarında görülen en önemli rahatsızlıklardan birisi konumunda bulunuyor.

Bronşit Belirtileri Nelerdir?

Günümüzde çok yüksek oranlarda görülmeye başlaması üzerine bronşit nedir sorusunun yanıtını aynı zamanda da türleri de oluşturmaktadır. Özellikle de akut bronşit ve kronik bronşit olarak değerlendirilmektedir. Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarının ardından görülmektedir. Genel olarak da ilk dönemde hapşırık ve burun akıntısı şeklinde üst solunum yolu enfeksiyonu belirtileri gösterir. Bronşiollerde ortaya çıkan iltihabın ilerlemesi ile birlikte kişide ateş yükselmesi ve iştah kapanması gibi bir durum söz konusu olabilir. Solunumda oluşan sınırlılık nedeni ile geçici nitelikli öksürük krizleri ortaya çıkabilir. Aynı zamanda da en belirleyici etkilerinden birisi de hırıltı veya hışıltı olarak tabir edilen solunum esnasındaki sesler niteliği taşımaktadır.

Bronşit Tedavisi Nasıl Yapılır?

Günümüzde bronşit nasıl tedavi edilir sorusunun yanıtını bilimsel olarak direkt tedavi oluşturmamaktadır. Yani hastada temel olarak destekleyici nitelikli uygulamalar gerçekleştirilmektedir. Bu şekilde semptomlarının düşürülmesi ve rahatsızlıkların minimal seviyeye düşürülmesi sağlanabilir. Bu noktada solunum problemlerine karşı hastaya bronşlarda genişleme sağlayacak “bronkadilatör uygulanmaya başlanır. Yanıt vermeyen ve daha da ileri seviyeye taşıyan durumlarda ise hastalara “kortikostreoidlerin” antienflamatuvar etkisi kullanılır. Bu tip tedavi uygulamalarının mutlaka uzman doktorlar tarafından gerçekleştirilmesi gerekir. Çünkü düzenli olarak uygulanan tedavilerin hasta üzerinde oluşturmuş olduğu etkilerine ilişkin olarak incelemelerin gerçekleştirilmesi gerekir. Yapılan incelemeleri değerlendirerek, gerekli olan değişimleri yerine getirmesi gerekmektedir. Bu şekilde hastadaki etkilerin hafifletilerek, çok daha rahat bir solunumun gerçekleştirilebilmesi mümkün olmaktadır. Bunun dışında yine uzman doktor kontrolünde bronşite iyi gelecek niteliklerdeki doğal ve bitkisel ürünlerin kullanımının gerçekleştirilebilmesi mümkündür.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?